Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

piątek, 6 stycznia 2017

Zapowiedzi 2017: kultura gniewu (01)

Co dla komiksowych czytelników w 2017 roku przygotowało wydawnictwo kultura gniewu? W pierwszej części wyliczanki Szymon Holcman zdradza kilkanaście zaplanowanych tytułów.
Podobnie jak w ubiegłych latach plany na obecny rok mamy bardzo bogate. Największym problemem jest to, jak rozplanować te wszystkie licencje, które mamy, wiedząc, że uda nam się opublikować ok. 25 komiksów przez 12 miesięcy? Nad tym zawsze najbardziej łamiemy sobie głowy i już dziś wiemy, że część tytułów, która jest na naszej liście do wydania przejdzie na rok 2018.

Zaczniemy 2017 następującymi tytułami:

- "Wilki z Nowego Meksyku", czyli nowy picture book dla czytelników w każdym wieku, autorstwa Williama Grilla, znanego ze świetnie przyjętej - i wyprzedanej - "Wyprawy Shackletona". Ci, którzy polubili jego pierwszą książkę, nie będą zawiedzeni. Mogą być za to bardziej poruszeni, bo ta historia jest naprawdę wzruszająca.
- "Totalnie nie nostalgia" Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia, która ukaże się we współpracy z Wydawnictwem Komiksowym. Nie mam żadnych wątpliwości, że to będzie jeden z najważniejszych komiksów - nie tylko polskich - jakie ukażą się w tym roku. Śmiem więc twierdzić, że ten komiks stanie się punktem odniesienia w polskiej kulturze na następne lata. Ze względu na niesamowitą treść, jak i fantastyczne rysunki Jacka.
- "Love in Vain", czyli komiksowa biografia Roberta Johnsona, legendarnego gitarzysty i bluesmana. Rzecz fascynująca i porażająca wizualnie. Bardzo się cieszę, że to debiut na polskim rynku Mezzo, niesamowitego francuskiego rysownika.
- "Niesłychane losy Ivana Kotowicza 2" - drugi tom bardzo dobrze przyjętej komiksowej przygody autorstwa Michała Ambrzykowskiego i Kajetana Kusiny. Historia się zagęszcza i komplikuje...
- "Jane, lis i ja" - cudowna opowieść o dojrzewaniu i problemach związanych z tym trudnym okresem. Tym świetnym komiksem debiutują na polskim rynku dwie autorki - scenarzystka Fanny Britt oraz niezwykła rysowniczka Isabelle Arsenault. Mamy nadzieję, że czytelnicy zachwycą się tą publikacją podobnie jak my.

A potem już w dość dowolnej kolejności:
- "Killing & Dying" Adriana Tomine - kolejny komiks autora "Niedoskonałości" (które kochamy) i jeden z najczęściej nagradzanych i najlepiej recenzowanych amerykańskich komiksów ostatnich lat. Komiksowa literatura najwyższych lotów. Zastanawiamy się jeszcze nad polskim tytułem.
- "Osiedle Swoboda 2", czyli zbiorcze wydanie słynnej zeszytowej serii Śledzia. Prace nad tym tytułem zajęły nam więcej czasu niż podejrzewaliśmy, ale wszystko wyszło pięknie. Znowu trzeba będzie robić dodruki!
- "Miesiąc miodowy na safari" - kolejny nowy dla polskiego czytelnika autor: Jesse Jacobs. Bardzo zdolny i w oryginalny sposób podchodzący do języka komiksu rysownik i scenarzysta, który zabierze nas w podróż przez tajemniczą dżunglę pełną groźnych zwierząt i trujących roślin. Jeden z najbardziej niezwykłych komiksów, jakie w ostatnich latach czytaliśmy.
- "Tylko spokojnie" - debiut Henryka Glazy, jednego z najbardziej utalentowanych młodych polskich rysowników, laureata ostatniego konkursu na krótką formę komiksową na MFKiG. Oparta na prawdziwej historii opowieść o chorobie, muzyce, rodzinie i miłości. 200 stron świetnej rodzimej powieści graficznej!
- "Arab przyszłości 2" - kontynuujemy autobiograficzną sagę Riada Satouffa.
- "Tymek i Mistrz 3" - ostatni tom zbiorczego wydania komiksu Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego. Jeśli autorzy nie stworzą nowych opowieści o magu i jego uczniu to tą publikacją wyczerpiemy zawartość szuflad rysownika i scenarzysty.
- "Klezmerzy" Joanna Sfara. Czy my powiedzieliśmy "Klezmerzy"? Tak! Wracamy do genialnej serii autora "Kota rabina", mając nadzieję, że tym razem naprawdę zachwyci czytelników, tak jak na to zasługuje. Dla nas to najlepszy komiks Sfara. Opublikujemy od razu tom pierwszy, dla tych którzy nie załapali się na jego poprzednie wydanie oraz tom drugi. A potem co roku kolejne tomu, aż do piątego.
- "Making Comics", czyli komiksy o komiksach Scotta McClouda odsłona druga. "Zrozumieć komiks" było prawdziwym hitem, podobny los powinien spotkać także ten komiks.

1 komentarz:

Agnes pisze...

O rany, tyle dobroci. Z marszu widzę tu ładnych kilka pozycji dla siebie.