Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 1 listopada 2016

Przygody bezrobotnego Froncka - Struzik

„Dawny komiks polski” to redagowana przez Adama Ruska seria, sięgająca do prehistorii polskiego komiksu. Po kilkuletniej przerwie ukazały się właśnie dwa kolejne tomy tego solidnego opracowania – najświeższym z nich są „Przygody bezrobotnego Froncka”. To seria gazetowych pasków humorystycznych, które drukowane były w narodowo-katolickim dzienniku ilustrowanym „Siedem groszy”. 
Pismo ukazywało się na Śląsku, a „Przygody bezrobotnego Froncka” były jego siłą napędową – drukowane były codziennie (z kilkoma wyjątkami) od maja 1932 roku do sierpnia 1939.  Zyskały zarówno rozgłos wśród czytelników, jak i dobre oceny krytyków – do dziś seria Franciszka Struzika uznawana jest za najlepsze, co spotkało komiks polski okresu międzywojnia. 
Serie obrazków z rymowanym tekstem pod nimi opowiadały o tytułowym Froncku i jego codziennych perypetiach. Poziom historyjek dostosowany był do ogólnej koncepcji „Siedmiu groszy”, na łamach których królowała sensacja, romans i relacje z niesłychanych wydarzeń. Gazeta przeznaczona była dla drobnomieszczaństwa i robotników, odwoływała się do powszechnych nastrojów i zapewniała, że będzie stała w obronie praw obywateli. A Froncek, wszystkim tym tezom w pewien sposób schlebiając, przede wszystkim rozśmieszał. 
Dużo tu humoru slapstickowego. A to Froncek, oglądając się za piękną dziewczyną wpada w koryto z wapnem, a to pijany w sztok myli człowieka z bałwanem. Prostemu humorowi towarzyszą rewolucyjne jak na tamte czasy zabawy rysownika z formą, różnicowanie planów, przenikanie kadrów. Początkowo rysowany dość niezgrabnie, z czasem zyskuje na profesjonalizmie. W „Przygodach bezrobotnego Froncka”, choć z założenia apolitycznych, sporo jest antysemityzmu, wyśmiewania mniejszości etnicznych, ale też konkurentów politycznych czy prasowych. 
Ten komiks to fenomenalne przedstawienie tamtych czasów. Cenne tym bardziej, że zostało opatrzone wnikliwym komentarzem Adama Ruska, który w tekstach pomiędzy rozdziałami opisuje krajowe wątki społeczne i polityczne, świetnie rysuje tło historyczne, jak również zajmuje się analizą formalną komiksu i jego bohaterów. Ta bezcenna praca zaowocowała solidną, ponad czterystustronicową cegłą, która powinna znaleźć się na półce każdego konesera komiksu polskiego. 
"Dawny komiks polski, tom 4: Przygody bezrobotnego Froncka". Scenariusz i rysunki: Franciszek Struzik. Wybór i opracowanie: Adam Rusek. Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe/ Prószyński i S-ka, Warszawa 2016. Komiks można kupić tutaj: Sklep Gildia.pl

Brak komentarzy: