Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 26 października 2016

Dawni mistrzowie - Mahler wg Bernharda

Zaczynam cytatem: „Sztuka jest czymś najwyższym, a jednocześnie najwstrętniejszym. Musimy jednak wmawiać sobie, że sztuka wysoka i najwyższa istnieje, inaczej bowiem popadniemy w rozpacz”. To słowa z „Dawnych mistrzów” austriackiego dramaturga Thomasa Bernharda, uznawanego za geniusza, ale też krytykowanego za kalanie własnego gniazda. W oryginale powieść Bernharda ukazała się w 1985 roku. Jej polski przekład natomiast w roku 2005. Kilka tygodni temu dostaliśmy jej wersję komiksową, zatytułowaną „Dawni mistrzowie. Komedia narysowana przez Mahlera”. 
Z grubej powieści austriacki komiksiarz wyciosał fragmentaryczną esencję i ją zilustrował. A o tym, że umiejętność tworzenia komiksów Mahler posiada mogliśmy się przekonać śledząc jego poprzednie, znakomite występy w Polsce – „Samotność rajdowca” i „Pragnienie”. Czy jednak udało mu się wzbogacić fenomenalny tekst dramaturga o cokolwiek? 
Gdyby się nie udało, nie wspominałbym o tym komiksie na łamach Ziniola. 
Bardzo oszczędne rysunki sprawdzają się idealnie w tej dość prostej i nieskomplikowanej scenie, której bohaterami są trzy osoby. Oto narrator opowieści spotyka się ze swoim kolegą, krytykiem sztuki Regenem w Kunsthistoriches Museum. Przychodzi zbyt wcześnie, w związku z czym spędza godzinę na obserwowaniu Regena, który przedpołudniowym zwyczajem siedzi naprzeciw Siwobrodego mężczyzny Tintoretta. Nad spokojnym przebiegiem kontemplacji Tintoretta przez Regena i Regena przez bohatera czuwa Irrsigler – pracownik muzeum. Panowie spotykają się po to, by jeden z nich zadał drugiemu ważne dla niego pytanie. I ta właśnie scenka jest przyczynkiem do falowej krytyki m.in. sztuki, filozofii, społeczeństwa, religii, państwa i muzyki. 
Ostre słowa Regena trafiają zarówno w niekompletne zbiory muzeum, w artystów którzy w swoim braku skrupułów są gorsi od polityków, twórców, którzy zaprzedali się państwowo-katolickiemu gustowi. Dowiadujemy się, że całość i perfekcja są dla nas nie do zaakceptowania, a tak zwani dawni mistrzowie ponieśli klęskę, bo tak naprawdę genialnie udało im się namalować co najwyżej jakiś fragment obrazu. Nigdy całość. 
Malkontenctwo Regena zostało spisane przepięknym językiem, który – uwaga – momentami może wywołać salwy śmiechu. Mnogość spostrzeżeń, elegancki humor i znakomita wartość dodana w postaci rysunków Mahlera, niejednokrotnie znakomicie dopowiadających to, co ukryte w tekście to silne elementy tego komiksu. Dla miłośników sztuki, komiksu i humoru – rzecz niezbędna! 
"Dawni mistrzowie. Komedia narysowana przez Mahlera". Tekst: Thomas Bernhard. Rysunki: Nicolas Mahler. Tłumaczenie: Marek Kędzierski. Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe/ Prószyński i s-ka, Warszawa 2016. Komiks można kupić tutaj: Sklep Gildia.pl

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Ta "gruba powieść" ma 184 strony