Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 8 sierpnia 2012

Kibicujemy (304)

Autor: Dominik Szcześniak Kibicujcie komiksiarzom! Co się dzieje ze Szkicownikiem Śledzia? Kiedy nowy Biceps? Co z Awanturą 2.0? Zamiast zadawać więcej pytań, zapraszam do lektury ATY-Ekspresu przygotowanego specjalnie dla ziniolowego kibicowania przez przedstawiciela grupy, Łukasza Mazura:
Zanim przejdziemy do informacji typowo wydawniczych, wiadomość rodem z Pudelka! I ostrzegamy - nie jest ona dobra dla wielbicielek przystojnych komiksiarzy. Otóż Paweł Kumpiniewski, którego scenariusze pojawiają się w każdym numerze "wyrobu zinopodobnego", w ostatni weekend zmienił swój stan cywilny! Ze strony Komiksowa na uroczystości obecna była nasza redakcyjna trójca oraz Wojciech Stefaniec; przypominamy - wybrany w tym roku Najlepszym Rysownikiem (według Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego). Impreza była nadzwyczaj udana i pomimo uroczystej atmosfery podejmowane były takie problemy jak "na którym tomie skończył się Thorgal?". Młodej Parze życzymy raz jeszcze wszystkiego najlepszego! A teraz pora na komiksy, komiksy, komiksy...

Przełożony z maja "Szkicownik" Michała Śledzińskiego powinien pojawić się na zbliżającej się emefce (to już niecałe dwa miesiące!). Mamy poskanowanych kilkaset prac Śledzia (plus do zeskanowania czeka to co Śledziu stworzył od początku roku) i czekamy na opisy do tychże. Jednak sami również pracujemy nad pozostałymi składowymi periodyku - obecnie trwają prace (nieustannie) nad możliwie jak najbardziej kompletną bibliografią Śledzia, ale jak się okazuje tych pozycji jest tak wiele, że nawet tacy kolekcjonerzy jak Ystad i TeO co chwilę znajdują coś nowego. Natomiast Tomasz Pstrągowski z Komiksomanii, który jak mało kto w naszym Komiksowie potrafi poprowadzić rozmowę, przeprowadził kilkanaście dni temu wywiad z Michałem, który obecnie jest w fazie przelewania do cyfrowej postaci. Na tę chwilę "Szkicownik" zapowiada się nad wyraz dobrze.

Nad pierwotnie planowaną na marzec "Awanturą 2.0", której nie raz kibicowano na Ziniolu, trwają nieustanne prace. Mamy już u siebie mniej więcej połowę materiału (robi wrażenie!), na pozostałe komiksy czekamy z utęsknieniem. Dowodzący projektem z Bydgoszczy Andrzej Janicki co chwila przypomina autorom o dedline'ach, więc jeśli po drodze nie zdarzy się nic niespodziewanego, to w Łodzi na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier będzie można zapoznać się z powracającym po latach kultowym magazynem. Trzymajcie za to kciuki! Z ciekawostek o których jeszcze chyba nie pisaliśmy - do "A2.0" będzie również dodawana kolejna karta z serii Komiksowej Serii Karcianej, przedstawiająca sylwetkę jednego z komiksowych twórców. Kogo obstawiacie?

Czas na nieco mniej przyjemną wiadomość - pozostałe publikacje planowane jeszcze na ten rok, tj. piąty "Biceps" i drugi "Triceps" przekładamy na rok kolejny. Główne powody to brak czasu, coraz więcej pozakomiksowych obowiązków, ale również przedłużające się prace nad wspomnianymi we wcześniejszych punktach rzeczami. Nie chcąc robić czegoś "po łebkach" zdecydowaliśmy, że po łódzkiej MFK dajemy sobie kilka miesięcy na podładowanie baterii, spokojne przygotowanie wszystkiego i wypuszczenie na świat możliwie jak najlepszego produktu/produktów. Kiedy to dokładnie będzie - tego jeszcze nie wiemy (ale nie powinno to nastąpić później niż w pierwszej połowie przyszłego roku). Możemy jednak obiecać, że trochę w przypadku "Bicepsa" się zmieni. Wierzymy, że na lepsze.

Korzystając z okazji wspomnę też o swojej "Nienawiści Atomowego Rycerza". Zapowiadana na wiosnę 2013 będzie miała (pewnie) spore opóźnienie. Na tę chwilę od początku spisuję scenariusz i jest on gotowy w ok 70% - wcześniejsza wersja, będąca raczej bezmózgą nawalanką, wyewoluowała w nieco inne rejony (nawalanki z domieszką dialogów) i wszystko wymagało napisania od nowa. Niemniej nie rezygnuję z tego projektu i pewnie na początku przyszłego roku wezmę się za przelewanie scenariusza na czyste karty papieru. W głowie mam jeszcze jeden inny albumik z zamkniętą historią i pomysł na zbiór krótszych opowiastek, ale zobaczymy co będzie pierwsze. 

Na deser zostawiliśmy sobie rozwiązanie krzyżówki z czwartego numeru "Bicepsa" i ogłoszenie zwycięzcy. Nagrodą było limitowane wydanie "Zagubionych Dziewcząt" (Mroja Press) ze slipcasem. Pomimo ciekawej, wartej posiadania na półce nagrody (naszym zdaniem), przyszły jedynie trzy prawidłowe rozwiązania. Przyznajemy - było ono niestandardowe (hasło: KUBŁOOAŁŁIFLU), ale krzyżówka nie była tak trudna jak by się mogło wydawać. I tu pytanie - czy owa abstrakcyjność wystraszyła krzyżówkowiczów, czy może zdecydowana ich większość ma już dzieło Alana Moore'a i Melindy Gebbie w swych kolekcjach? Tak czy inaczej przy planowaniu kolejnego numeru stawiamy znak zapytania przy kolejnej krzyżówce. Wracając jednak do przyjemniejszych kwestii - szczęśliwego zwycięzcę wylosował wspomniany we wstępie Paweł Kumpiniewski, świeżutki Pan Młody. I tym samym "Zagubione Dziewczęta" powędrują do... Agaty Nawrot! Natomiast Szymon Kaźmierczak i Mariusz Ciechoński mogą liczyć na egzemplarze kolejnego "Bicepsa". Gratulujemy! 

Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

No Szkicownik Śledzia musi być na MFKiG!