Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 24 maja 2012

Helsinki Story - Karolina Radaj

Autor: Dominik Szcześniak
Organizatorzy IV Lubelskich Spotkań z Komiksem z kompletnego zaskoczenia zaatakowali komiksem Karoliny Radaj. Pozycja ta została wydana z okazji Polskiego Dnia Darmowego Komiksu. I to wydana bardzo elegancko - na pełnej kredzie, w formacie A4 i objętości 24 stron. Zacna oprawa jak na debiut. Szybki research w sieci wskazał jeszcze na okładkę Myszliciela z pierwszego kwartału bieżącego roku oraz recenzje filmów na Paradoksie. Jeśli coś mnie ominęło odnośnie Karoliny Radaj - proszę o cynk.
Nazwisko autorki wgooglałem dopiero po przeczytaniu komiksu, czyli zaraz po tym, jak złapałem się za głowę i zwymyślałem od ignorantów. Bo rzecz jest dobra, a autorka zdradza masę znakomitych patentów.

Zeszyt wpisuje się w nurt obyczajowy, jest wręcz pamiętnikiem z podróży, podbarwionym odpowiednio tam, gdzie trzeba. Dwie przyjaciółki - Mery i Królik - udają się w podróż do Helsinek. Pociągiem do Gdańska, promem do miejsca docelowego. Aby podróż zbyt fascynującą nie była, towarzyszy im Nikczemnik - "mały zgred" w kapturze, któremu w głowie tylko psoty i psoty. Trójka bohaterów co rusz prokuruje mniej lub bardziej zabawne sytuacje, ale tym, co urzekło mnie najbardziej jest język, jakim posługuje się momentami autorka. Jest to naturalizm w czystej postaci, bez żadnych ubarwień, wzmacniający realizm komiksu. Jest też i humor sytuacyjny - choćby kiedy dziewczęta, na skutek nikczemności Nikczemnika, zamiast do lajtowego klubu Lost&Found wpadają do mrocznego siedliska z wytatuowanymi gostkami i krwią Chrystusa na ścianie.

Ten komiks to takie plamki z wrysowanymi obrazkami; brak w nim klasycznych kadrów odmierzanych od linijki. Jest przestrzeń, jest odpowiednie wyważenie bieli z czernią - wszystko na swoim miejscu. Karolina Radaj postawiła na uproszczenia w rysowaniu twarzy (eliminacja nosów, którą można zrzucić na karb "własnego stylu"), ale też na precyzyjne rysowanie całej reszty. Ten komiks wchłania się bezproblemowo, mając jednocześnie wiele okazji do krótkiego parkingu na planszy celem popatrzenia na ładne rysunki.

"Fajny" i "sympatyczny" - tymi przymiotnikami można komiks Karoliny Radaj bardzo łatwo skrzywdzić. Ja powiem inaczej: dobra robota! I dodam jeszcze: chcę więcej od tej Pani!

Helsinki Story. Autorka: Karolina Radaj. Wydawca: LSF Cytadela Syriusza. Publikacja wydana z okazji IV Lubelskich Spotkań z Komiksem 19-20 maja 2012. Polski Dzień Darmowego Komiksu.

Brak komentarzy: