Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 11 maja 2011

Kibicujemy (158)

Autor: Dominik Szcześniak Kibicujemy komiksom, rysownikom i scenarzystom. Jakiś czas temu Danielowi Gizickiemu udało się dzięki naszej akcji znaleźć rysownika. Dziś kolejny scenarzysta idzie w jego ślady -  Ivo Paczkowski. Wszystkich zaintrygowanych jego scenariuszem, zatytułowanym "To nie jest kraj dla superbohaterów" zapraszamy do kontaktu z autorem. I lektury poniższego apelu:
"To nie jest kraj dla superbohaterów", czyli w dwóch słowach jak mogła wyglądać Polska gdyby istnieli w niej superbohaterowie.  W zasadzie nie pamiętam już dokładnie skąd zrodził się ten pomysł, ale pamiętam, że - jakby nie patrzeć - nasz kraj ma na tyle ciekawą historię współczesną (choć składa się ona głównie z krwawo pacyfikowanych manifestacji), że wbrew temu, co sugeruje tytuł można ciekawie wkomponować w ową historię gości w maskach. Całość opowiedziana jest trochę w stylu „Człowieka z marmuru” (zwłaszcza w moim ulubionym drugim rozdziale pojawia się kilka ukłonów w stronę tego filmu): młoda dociekliwa dziewczyna szuka tych, którzy byli w centrum wydarzeń i z ich perspektywy opowiadane są kolejne rozdziały. Każdy z nich jest czymś w rodzaju zespolenia okresu historycznego i obowiązujących wówczas trendów w komiksach. Tak więc pierwszy, rozgrywający się w czasie wojny, składa hołd wczesnemu superhero nacechowanemu patriotycznymi podtekstami i nieodłącznymi sidekickami, drugi to spotkanie Silver Age’owego campu z propagandą lat 50. i bikiniarzami, trzeci jest krzyżówką narodzin Marvela z Marcem ’68, czwarty zestawia erę „Social consciousness” (znaną choćby z „Green Lantern & Green Arrow”) z gierkowską propagandą sukcesu, aż w końcu kończy to wszystko Okrągły Stół i nawiązanie do początku Modern Age. W związku z tym potrzebny jest chętny zobrazować to wszystko rysownik z pomysłem zwłaszcza na kostiumy postaci. Stylu rysunku myślę, że nie ma sensu precyzować, ale raczej wolę iść w stronę realizmu niż awangardy. W razie zainteresowania nie wahać się – ja tylko na to czekam!
Pozdrawiam, Ivo (e-mail: mihau3@op.pl)


Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

2 komentarze:

Unknown pisze...

Mam nadzieję że coś z tego wyjdzie, polska ma mało superherosów w dorobku. Ja osobiście też zaczynam prace przygotowawcze nad podobnym tematem, ale raczej na wesoło...za jakiś miesiąc, dwa pewnie będę szukać scenarzysty bo sam nie podołam. :D

Maciej Pałka pisze...

Zajawka mi się podoba.