Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 31 maja 2011

"Asteriks" - Gościnny, Uderzo (konkurs)

Autor: Dominik Szcześniak
Przygody Gala Asteriksa to kanon komiksu humorystycznego. Podobnie jak "Tintin" czy "Lucky Luke" konsekwentnie wydawany jest przez Egmont ku uciesze tych najmłodszych, ale i starszych czytelników. Obecnie na rynku pojawiło się trzecie wydanie komiksu. Na pierwszy ogień edytor przygotował cztery albumy: "Złoty sierp", "Asteriks Gladiator", "Asteriks u Brytów" oraz "Asteriks i Goci".
"Asteriks" to klasyka. O tym komiksie powiedziano i napisano już tak wiele, że jakiekolwiek recenzje niespecjalnie mają sens. To marka, znana na całym świecie, obecna w każdym możliwym areale popkultury. Komiks zbudowany na silnych, charakterystycznych postaciach. Nie tylko tytułowy mały wojownik gra tu pierwsze skrzypce - miejsce na okładce regularnie dzieli z nim wielki jak menhir Obeliks, a na kartach albumów z jego przygodami towarzyszy mu barwna eskadra z osady nieugiętych Galów. Stałe miejsce w repertuarze chwytów scenopisarskich Rene Gościnnego zajmują również regularnie dostający łupnia Rzymianie czy równie brutalnie traktowani piraci.
Humor w "Asteriksie" jest wielopoziomowy, adresowany do małych i dużych, dzieci i dorosłych. Fabuła potrafiąca swą wdzięcznością zaciekawić i wciągnąć brzdąca, dla jego mamy czy taty będzie okazją do wyłapania akcentów, możliwych do rozszyfrowania jedynie przez dorosłą osobę. Gościnny i Uderzo nadają na uniwersalnych falach. Często nadużywane stwierdzenie "każdy znajdzie tu coś dla siebie" bardzo trafnie oddaje charakter tego komiksu.
W związku z kolejnym już wydaniem przygód Asteriksa, wspólnie z wydawnictwem Egmont przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są cztery wspomniane albumy. Aby je zdobyć wystarczy do 10 czerwca na adres mejlowy redakcji "Ziniola" nadesłać odpowiedź na następujące, czteroczłonowe pytanie:
Ile albumów z serii o Asteriksie zostało opublikowanych, ile filmów animowanych na ich podstawie powstało, ile razy aktorzy odgrywali role bohaterów w filmach fabularnych i kiedy powstał ostatni z nich?
"Złoty sierp", "Asterix Gladiator", "Asterix u Brytów" oraz "Asterix i Goci". Scenariusz: Rene Gościnny. Rysunek: Albert Uderzo. Tłumaczenie: Radosław Kilian. Wydawca: Egmont 2011

2 komentarze:

Paweł Deptuch pisze...

Zaraz, zaraz. A więc KAŻDY kto do 10 czerwca przyśle odpowiedzi zdobędzie te cztery albumy ;>

Dominik Szcześniak pisze...

Zwycięzca zostanie wyłoniony w trakcie losowania. Faktycznie, nie zostało to doprecyzowane w tekście powyżej, więc oficjalnie doprecyzuję w tym miejscu:

Zwycięzca może być tylko jeden.

Przy okazji dodam, że pytanie jest w pewnym sensie podchwytliwe.
Dzięki dla wszystkich, którzy już nadesłali odpowiedzi.