Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 24 listopada 2009

"Ziniol" 7 promo 02

Autor: Dominik SzcześniakKto zabił polski komiks? - to jedno z pytań, na jakie odpowiedź można będzie uzyskać w najbliższym numerze "Ziniola". Blok publicystyczny dotyczył będzie bowiem właśnie komiksu polskiego. Lub Komiksu Polskiego nawet. Materiały, jakie do "polskiego" (ale nie "skrajnie polskiego") numeru przygotowaliśmy, powinny zadowolić wybrednych badaczy tych klimatów.


Oto po raz pierwszy pojawiający się na łamach magazynu Karol Konwerski pisał będzie o "Pięknych Dwudziestoletnich". Nie będzie to pean na cześć najmłodszej generacji komiksowych rysowników i scenarzystów, lecz analiza poczynań tych, którzy na komiks polski w ostatniej dwudziestolatce wywarli wpływ największy. Jeśli chcecie poznać najważniejsze momenty w historii komiksu w Polsce - zachęcam do lektury.


Na bardziej bieżących sprawach skupił się Maciej Pałka, który po raz kolejny wziął na warsztat fanziny wydane w ostatnim kwartale. "Kolektyw", "Muchy", "Karton", "Pogaduszki Pana Gruszki", "Rogal", "Harkorporacja" i "Cyrkielnia". Wędrowcze! Jeśli jesteś ciekaw, co te pozycje mają do zaoferowania - przeczytaj najpierw "Przegląd zinów" w "Ziniolu" numer 7.


Tym, którzy chcą zgłębić temat zinów, mam przyjemność przedstawić również ich historię przeze mnie spisaną. W powracającym na łamy "Ziniola" cyklu "Grzebiąc pod ziemią" postanowiłem pogrzebać tym razem w polskim podwórku. Dwa odcinki rzeczonego cyklu przyniosą Wam rys historyczny fanzinów w Polsce oraz początek omówienia tendencji artystycznych i anarchistycznych w tychże dominujących.


Na deser, a jednocześnie na zakończenie "bloku polskiego" wypowie się Andrzej Janicki, z którym przeprowadziłem niezwykle ciekawy wywiad. Jeden z mistrzów współczesnego komiksu polskiego, który pozostawił swój trwały ślad w niemal każdym magazynie, jaki był wydawany w tym kraju, opowiada o swoich inspiracjach, współpracy z Jackiem Michalskim, a jednocześnie w fenomenalny sposób wplata swoje myśli w historię komiksu polskiego, ujawniając kilka nieznanych szczegółów i anegdot na jego temat.


"Polski numer", poza powyższymi artykułami, zawierał będzie również solidną dawkę polskich komiksów, wśród których znaleźć będziecie mogli kilka debiutów, kilka powrotów i kilka znajomych twarzy. Ale o tym, jak również o okładce "Ziniola" 7, następnym razem.

10 komentarzy:

Andrzej Janicki pisze...

Z określeniem "Jeden z mistrzów współczesnego komiksu polskiego" zdecydowanie pojechałeś po bandzie. To bardzo miłe, ale całkowicie nieprawdziwe. Kilka osób z całą pewnością zemdlało po przeczytaniu tej zapowiedzi. Mi samemu zrobiło się słabo.

arcz pisze...

Nie dość że mistrz, to jeszcze skromny :]

Ystad pisze...

No Andrzeju. Skromność skromnością, ale faktem jest że za Współczesnego Mistrza Komiksu Polskiego TRZEBA Cię uznać.

mat pisze...

Andrzej nie pierdol.

Mr. Herring pisze...

Kupiliście mnie tym wywiadem z Andrzejem( który wiadomo, czego ma nie robić:)

Murtaugh pisze...

nie pierdolić?

Andrzej Janicki pisze...

Jesteście bardzo łaskawi, Panowie, z wyjątkiem Mateusza, który ewidentnie źle;) mi życzy, ale pozostanę przy swojej ocenie.

Murtaugh pisze...

każdy wie swoje.
tylko że naszego swojego jest więcej niż twojego twojego. wygrywamy na punkty.

Ziniol pisze...

Andrzej: jak widać nie pojechałem po tej bandzie za bardzo, zwłaszcza że taki chór mi zawtórował. Musisz się pogodzić z byciem mistrzem. Z czasem na pewno przestanie Ci się robić słabo:D

karolkonw pisze...

ja tam myśle że PAN Andrzej powinien nie pierdolić...