Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

piątek, 2 lutego 2018

Kibicujemy (448)

"Kibicujemy komiksiarzom" to rubryka, w której twórcy komiksowi opowiadają o tym, nad czym aktualnie pracują. Pokazują zdjęcia z placu boju, pozwalają nam zerknąć w ich szuflady i uchylają rąbka kadru lub planszy. Ziniol kibicuje komiksiarzom! Pokibicujcie z nami!

45 wspierających wyłożyło pieniądze, by ten projekt mógł ujrzeć światło dzienne. Zebrano 1050 dolarów. O czym mowa? O rysowanym przez Grzegorza Pawlaka komiksie Villain. Zbiórka na edycję noir drugiego zeszytu zakończyła się niedawno na kickstarterze.

- Wsparcie finansowe miało głównie pokryć koszt pokolorowania trzeciego zeszytu, który grzecznie czeka na kolory - mówi Pawlak. - Stąd chyba idea Marcella, pomysłodawcy i inicjatora wydawnictwa Evoluzione Publishing, na wydanie Metzger and Pawlak presents: Villain w edycji czarno-białej. Zbiórka pomaga nam dokończyć ten projekt, który ciągle gdzieś potrafi ugrząźć. Raz ze względu na różne zawirowania z samym wydawnictwem, dwa - przez wzgląd na to, że miewaliśmy komplikacje z kolorystami.

Dwa pierwsze zeszyty (w kolorze) można zakupić cyfrowo - dostępne są na kilku portalach. Komiks ukazywał się także w odcinkach na portalu Tapastic.

- Ale jest możliwość zamówienia wersji papierowej - zaznacza rysownik. - Również podczas naszych kickstarterów można było zdobyć zeszyty, czy to w wersji kolorowej czy czarno-białej. Następna taka okazja będzie podczas akcji z trzecim zeszytem. Na razie nie mam własnych fizycznych kopii, po obecnym kickstarterze powinny już do mnie trafić:)

Projekt trwa już bardzo długo, a Ziniol kibicuje mu od lat!

- To fakt. Po zrealizowaniu dwóch zeszytów i zmianie kolorysty projekt praktycznie był martwy przez jakieś sześć lat. Pierwszy zeszyt powstał w styczniu 2011 roku, a w marcu miałem już skończony zeszyt drugi. I wszystko siadło. Numer trzeci to już stosunkowo świeża sprawa, bo powstał w zeszłym roku. Lecz znowu mieliśmy małe zawirowania. Więc obecnie gotowe są trzy zeszyty. Na każdy składają się 22 strony historii głównej oraz 9 stron back-up story z jednym z bohaterów o pseudonimie Mongrel. Razem wychodzą 93 strony. Jest to miniseria. W połowie tego roku powinien być już gotowy zeszyt czwarty, ostatni - mówi Pawlak.
- Pod względem mojej pracy nad komiksem nic się nie zmieniło. Nadal jest to jednak praca głównie po godzinach, a ostatnio to wyłącznie po godzinach - zaznacza autor. - To, co wygląda inaczej to podział prac na komiksem, który wiąże się z zaufaniem do swoich współpracowników - zdolnych kolesi. Przy tym komiksie nie muszę myśleć o liternictwie, choć w wersji noir sam przygotowuję tytuły przy rozdziałach. Jest to również pierwszy tytuł z moimi rysunkami, na których pojawił się kolor! Na początku nie mogłem do tego przywyknąć.

Wspomniany przez Grzegorza zespół to: Joshua Metzger (scenarzysta), Ryan Burt, Andrea Celestini (kolor), ET Dollman (liternictwo), Marcell Dupree (redaktor). Zachęcamy do polubienia profilu komiksu, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje na jego temat.
Villain był na Kickstarterze, a Na koniec wszystko spłonie Edyty Bystroń właśnie trafiło na wspieram.to. Zbiórka na komiks, któremu kibicowaliśmy kilka dni temu, wreszcie ruszyła!

Jak informuje autorka, "komiks planuję wydrukować w warszawskiej drukarni Sowa. Papierowa wersja będzie miała format B5. Akcja crowdfoundingowa jest formą pre-orderu - wpłacając 30 zł otrzymasz komiks w wersji papierowej na podany adres. Dla osób, które chcą wesprzeć projekt większą sumą przygotowałam nagrody :). Gdy tylko uzbieram potrzebną sumę - od razu wysyłam pliki do drukarni i po otrzymaniu nakładu - rozsyłam egzemplarze i nagrody."

Po więcej szczegółów zapraszamy na wspieram.to. Edycie kibicujemy w zebraniu całej kwoty, a Grzegorzowi i spółce - w zakończeniu Villaina!

Ciąg dalszy nastąpi
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej Kibicujemy komiksiarzom jest Piotr Nowacki

Brak komentarzy: