Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 8 marca 2017

Pomóż Amelce w walce z Mozaiką

Amelka walczy z mozaiką i zaprasza wszystkich do wsparcia jej w tej nierównej bitwie. Na portalu pomagam.im ruszyła akcja zbiórki pieniędzy dla dziewczynki z bardzo rzadką wadą genetyczną. A wokół akcji roznosi się klimat bardzo komiksowy!
rys. Nikodem Cabała
Amelka w środowisku komiksowym znana jest chyba bardziej od Batmana i Spider-mana razem wziętych. Wielu artystów z całego świata z chęcią wykonało rysunki przedstawiające małą bohaterkę, a w fazie przygotowawczej jest seria komiksowa - „Amelka vs. Mozaika” – która będzie nagrodą dla wszystkich biorących udział w akcji.  
- Bezpośrednią inspiracją do powstania komiksu był rysunek Nikodema Cabały, który powstał w ubiegłym roku – mówi tata Amelki, Andrzej Włudecki. - Był to jeden z pierwszych rysunków stworzonych dla Amelki* w ramach wsparcia jej rehabilitacji i promocji strony na FB: Amelka i Mozaika. Akcja ogromnie się rozrosła - jest już blisko 400 ilustracji z 40 krajów świata. Trzeba zaznaczyć, że jest to kampania całkowicie non profit, rysownicy tworzą te wspaniałe ilustracje w prezencie dla Amelki. Za to należą im się ogromne brawa i podziękowania!!! 
rys. Nikodem Cabała
Andrzej Włudecki jest również współautorem (wspólnie z Maciejem Kurem, który nie tak dawno temu znakomicie poradził sobie z nową wersją serii „Kajko i Kokosz”) scenariusza komiksu. 
- Tworząc ten komiks bezpośrednio nawiązujemy do akcji, stąd została zachowana konwencja, że Amelia może być kim chce i w pierwszych dwóch odcinkach dokonuje wyboru postaci, w którą się wciela adekwatnego do sytuacji. Jej przeciwnikiem zarówno w komiksie, jak i w rzeczywistym życiu jest tajemnicza Mozaika (Mozaika Chromosumu 20 to wada genetyczna, która jest przyczyną wielu schorzeń, z którymi zmaga się Amelka). 
- Chcieliśmy, by komiks przedstawiał świat w pozytywny sposób i przekazywał równie pozytywne wzorce czytelnikom – dodaje Andrzej Włudecki. - Celem jest też inspiracja do działania dla innych rodziców, tak jak to miało miejsce w akcji rysunkowej. W każdym odcinku umieszczamy też inne dzieci, które pomagają Amelce. Inspiracją dla tych postaci są dzieci, które istnieją naprawdę. Chcemy uhonorować w ten sposób ich codzienną walkę. 
Dwa odcinki serii „Amelka vs. Mozaika” powstały w niespełna pół roku. Pracowało nad nimi blisko 20 osób… Kim oni są? 
- Na stronie zbiórki będziemy na bieżąco ujawniać ich nazwiska. Poza wydaniem limitowanym, które będzie można otrzymać za wsparcie rehabilitacji Amelki, duża cześć nakładu będzie rozdawana do szkód integracyjnych, bibliotek i oddziałów rehabilitacji dziecięcej. Jest to możliwe dzięki firmie Menard, która ufundowała druk komiksu. W trakcie powstawania komiksu testowaliśmy różne koncepcje pracy nad materiałem, będzie to widoczne w różnicy miedzy pierwszym a drugim odcinkiem. W pierwszym artyści rysowali swoją część bez oglądania pozostałych prac, w drugiej inspirowali się nawzajem i na bieżąco otrzymywali narysowane kadry i plansze. Aktualnie powstaje trzeci odcinek, który będzie w zupełnie innej konwencji i inaczej będą wyglądały prace nad nim. W międzyczasie czekamy na kolejne scenariusze, które są już w trakcie pisania. Niebawem wystartuje też konkurs dla młodych artystów związany z serią, która planujemy stworzyć. 
rys. Dávid Korognai
Wśród autorów komiksu jest rysownik Nikodem Cabała, który zainaugurował akcję oraz Dávid Korognai, którego pracę prezentujemy na Ziniolu premierowo.

Link do zbiórki

*Amelka jest trzyletnią dziewczynką z bardzo rzadką wadą genetyczną - Trisomią Chromosomu 20 w postaci mozaiki, która wiąże się z wieloma schorzeniami. Poza rehabilitacją ruchową, integracją sensoryczną, dogoterapia, hipoterapią, zajęciami z psychologiem i logopedą, Amelia  nosi na noc gorset stabilizujący kręgosłup, w ciągu dnia ma zasłaniane oczko. Bardzo duże znaczenie dla jej terapii mają turnusy rehabilitacyjne organizowane przez Fundację ”Król i Smok”.

Brak komentarzy: