Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 7 marca 2017

Corto Maltese: Opowieść słonych wód - Pratt

Corto Maltese - słynna seria Hugona Pratta właśnie zyskała w Polsce drugie życie. Przed laty komiks publikowany był w czarno-białej wersji przez wydawnictwo Post - wówczas licznik zatrzymał się na pięciu opublikowanych tomach. Od stycznia tego roku z wersją kolorową i w twardej oprawie wystartował Egmont. 
Marynistyczno-przygodowa seria z historią i postaciami historycznymi w tle to majstersztyk komiksu. Rytm opowieści wyznaczają tu fale mórz i oceanów, a fabułę do przodu pchają romantyczne przygody na słonych wodach. Pratt nie mówi zbyt wiele o bohaterach. Kreuje wszystkie postaci na oczach czytelników. Mówi natomiast o wiszącej w powietrzu wojnie oraz o zależnościach pomiędzy piratami kursującymi po Oceanie Spokojnym - między Nową Gwineą Holenderską, a wyspami zamieszkiwanymi przez kanibali. 
Cudownie nakreślone zależności między bohaterami powodują, że lektura tego komiksu to czysta przyjemność. Nadzwyczaj sprawnie Pratt obszedł się z relacjami na linii awanturnik Corto Maltese - pirat Rasputin. Nad awanturniczo-przygodowym albumem unosi się również aura tajemniczości, a poza obserwowaniem niesamowitych perypetii bohaterów czytelnik dostanie do rozwikłania konkretną zagadkę.  
Kreska w Corto Maltese, choć oszczędna, jest mistrzowska. W oryginale komiks był czarno-biały, a wiadomo, że oryginału lepiej nie ruszać, jednak stonowane barwy nie są zamachem na czarno-biały oryginał. Nieźle korespondują z kreską mistrza, choć do jego autorskich kolorów im daleko. 
Lektura Opowieści słonych mórz to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Lub raczej jedne z dwunastu w swoim rodzaju, bo tyle właśnie tomów liczy cała seria. Inaugurujący serię album zyskał przychylność publiczności i krytyki, czego dowodem była nagroda za najlepszy komiks na festiwalu w Angouleme w 1976 roku.
"Corto Maltese: Opowieść słonych wód". Autor: Hugo Pratt. Tłumaczenie: Maria Mosiewicz. Wydawca: Egmont Polska, Warszawa 2017. Komiks można kupić tutaj: Sklep wydawcy, Sklep. Gildia.pl

Brak komentarzy: