Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 22 września 2016

Przygody Stasia i Złej Nogi - Grządziela

„Przygody Stasia i Złej Nogi” to najnowszy komiks autorstwa Tomasza Grządzieli. W odróżnieniu od poprzednich – rozgrywającego się w świecie warzyw „Buca kartofla” czy pozbawionego słów „Ostatniego przystanku” - jest bardzo kameralny i ascetyczny. 
To opowieść o chłopcu i jego najlepszej przyjaciółce – złej, długiej i osobistej nodze, rozciągliwej niczym szef Fantastycznej Czwórki. Pojawiając się w serii mniej lub bardziej humorystycznych pasków, Staś i Zła Noga potrafią skraść serce niejednego czytelnika. Opakowane w naiwną narrację i spontaniczny humor historyjki zostały jednak skonstruowane w taki sposób, by można je było odczytać dwojako. W związku z tym, „Przygody Stasia i Złej Nogi” to równie dobrze komiks o tragicznej sytuacji matki, samotnie wychowującej niepełnosprawne dziecko. O jej codziennej trosce o los syna, walce z przeciwnościami losu, stanach depresyjnych, problemach finansowych i próbie pozbierania się po tym, jak partner opuścił ją w obliczu trudu sytuacji. To również album o uciekaniu w fantazje i kłamstwa oraz o zmaganiach, mających na celu pogodzenie się z rzeczywistością. 
Grządziela w świetny, a momentami wręcz wybitny sposób zbudował „Przygody Stasia i Złej Nogi” na dwóch poziomach odczytania. Z jednej strony jest to zbiór pasków humorystycznych, z drugiej – poważny i emocjonujący komiks obyczajowy. Nie tylko fabuła jest tu dokładnie przemyślana. Do rytmu i charakteru opowieści autor dopasował również rysunek. Chaotyczne, czasochłonne i zupełnie zbędne  kreskowanie z publikowanego w magazynie „Profanum” „Buca kartofla” oraz szarżujący kolor z „Ostatniego przystanku” ustąpiły miejsca swobodnej, czarno-białej kresce i jednolitej kompozycji plansz. 
Ten komiks zapewne mocno namiesza na rynku i otrzyma wysokie noty od fachowców. Warto nie przechodzić obok niego obojętnie.
"Przygody Stasia i Złej Nogi". Autor: Tomasz Grządziela. Wydawca: kultura gniewu, Warszawa 2016. Komiks można kupić tutaj: sklep wydawcy, Sklep. Gildia.pl