Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

piątek, 9 listopada 2012

Falkon - blok filmowo-komiksowy

Tegoroczna edycja Falkonu została wzbogacona o blok filmowo-komiksowy, który rozpocznie się już w piątek, 23 listopada o godz. 17:00. Będą spotkania (Rafał Szłapa, Marcin Rustecki, Dominik Szcześniak), warsztaty (Maciej Pałka, Daniel Grzeszkiewicz), konkursy. Ekipa ziniolowo-ksionzowa będzie również stacjonowała na stoisku, gdzie dostępne będą koszulki z komiksu KSIONZ. Impreza supportowana będzie listopadowym magazynem lubelskim LAJF, w którym znajdzie się miejsce dla sześciostroniocowego, bogato ilustrowanego artykułu o komiksie lubelskim. Zapraszamy na Falkon. Tegoroczna edycja odbędzie się w gmachu Targów Lublin (prelekcje w oddalonej o 100 metrów SP nr 20) - mapka tutaj.
PIĄTEK
17:00 Anatomia horroru (Marcin Andrys)
Kiedy gasną światła w kinie i pojawia się monstrum, serce zaczyna nam mocniej bić, po plecach przechodzą ciarki, a na rękach pojawia się gęsia skórka. Strach wychodzi z ekranu, a my dajemy ponieść się iluzji grozy. 
18:00 Geeks gaze upon explosions (Adrian Malczuk & Mateusz Górny)
Co jest piękniejszego niż wybuch? Odpowiedź jest prosta: wybuch na tle wybuchu!!! Wydaję się, że w dzisiejszych czasach cały świat jest w ogniu, a rzeczy wciąż wylatują w powietrze... doskonale, daje nam to niezliczone okazje do podziwiania jednego z najpiękniejszych zjawisk we wszechświecie. Zapraszamy wszystkich kinomaniaków na zestawienie najlepszych i najważniejszych (według prowadzących) eksplozji w historii kina. 
19:00 Thorgal w mitologii nordyckiej (Jakub Syty)
Próba odnalezienia tropów związanych z sagą o Gwiezdnym Dziecku w mitologii Wikingów. 
20:00 Konkurs filmów i seriali grozy (Robert Lipski)
Tłumacz powieści Stephena Kinga, komiksowych „Żywych Trupów” i nie tylko zabierze was w dziki i nieprzejednany świat filmowej grozy. Zapnijcie pasy i w drogę! 
22:00 Marilyn Monroe dziewczyną Bonda? (Marcin Andrys)
50 lat minęło od śmierci seksbomby kina oraz urodzin Jamesa Bonda, agenta jej królewskiej mości. Rok 1962 okazał się dla kina szczególny – w niewyjaśnionych okolicznościach odeszła ikona kina Marilyn Monroe, a w jej miejsce pojawiła się nowa. Aktorka znajdowała się u szczytu kariery, mogła zagrać rolę w najdłuższym ekranowym serialu. A gdyby tak... 
SOBOTA: 
10:00 Jak zrobić komiks? - warsztaty (Maciej Pałka)
Przedmiotem warsztatów będzie tworzenie scenariuszy do komiksów, układanie dialogów i operowanie dymkami, komponowanie stron i kadrowanie. Dodatkowo podstawy tworzenia zinów i wykorzystania komiksu jako formy tworzenia sztuki użytkowej. Ćwiczenia dotyczyć będą komunikacji w komiksowym języku bogatym w symbole, alegorie, skróty, cytaty, konteksty, abstrakcje, humor i często genialną grafikę. Warsztaty są skierowane do twórców komiksowych, grafików, hobbystów i scenarzystów. 
12:00 Jak konsumować spaghetti westerny? (Hubert Przybylski)
Prelekcja kulturalno-oświatowa, która w sposób kulturalny i za pomocą multimediów oświeci widzów na temat: kto, z kim, co, dlaczego, kiedy, jak, z jakim skutkiem i w ogóle o co w tym wszystkim chodzi. Występują: najważniejsze tytuły gatunku, najwybitniejsi twórcy, najlepsi aktorzy, najzdolniejsi kompozytorzy, najczęściej wykorzystywane motywy, najciekawsze kulomioty, największe baboły i ogólnie pojęte tło historyczne. A jako gwiazda wieczoru - banda kowbojów-gejów. 
13:00 We need to go deeper, czyli dogłębna analiza "Incepcji" (Grzegorz Olifirowicz)
Prelekcja poświęcona dogłębnej analizie filmu Ch. Nolana "Incepcja". Od spraw technicznych: scenariusza dopracowywanego przez 10 lat, wybuchających owoców i korytarza obracającego się w wielkim studio; przez analizę historii: studium sylwetek bohaterów pod kątem psychologii Jungowskiej, analiza poziomów snów; aż do ukrytych smaczków: symboliki, pozornie nieznaczących fraz, itd. Wszystko po to, żeby odpowiedzieć na pytanie: "Czy to sen"? 
14:00 Spotkanie z Marcinem Rusteckim, legendarnym naczelnym TM-Semic oraz Dominikiem Szcześniakiem – autorami komiksu "Ksionz"
Marcin Rustecki to człowiek legenda, to m.in. dzięki niemu miłośnicy komiksów mogli posmakować amerykańskich zeszytów wydawanych nad Wisłą, ale to także grafik, artysta, gawędziarz. Wespół z Dominikiem Szcześniakiem – twórcą magazynu komiksowego „Ziniol” - popełnili szczególną nowelę graficzną zatytułowaną „Ksionz”. Zapraszamy na spotkanie z w/w autorami. 
15:00 Lepsza wersja życia - spotkanie z Rafałem Szłapą, twórcą "Blera"
Superbohater nad Wisłą? Czy to możliwe? Według Rafała Szłapy tak! Poznajcie Blera – nietypowego herosa. 
16:00 Batman: Mroczny Rycerz czy Przykładny Obywatel? Superbohaterowie vs. System (Beata Marczyńska-Fedorowicz)
Czy Batman jest buntownikiem czy konformistą? Czy superbohaterowie mają poglądy polityczne? Czy istnieją super-anarchiści? Przyjrzymy się wspólnie przykładom komiksowych herosów i ich podejściu do systemów społecznych i politycznych. 
17:00 Konkurs komiksowy (Magdalena Filip)
Nietrudny, trochę niestandardowy, krótki konkurs komiksowy. Nie pytamy o twórców, rok wydania, a jedynie o treść komiksu. Jeśli chcesz wziąć udział, koniecznie przypomnij sobie jak cudowną rodzinkę ma Morfeusz, co gryzie Chłopca z Piekieł, dlaczego ktoś nazwał dziecko Wilczycą i dlaczego Króliki noszą miecze. Warto również przewertować kilka albumów, aby odświeżyć sobie wizualnie wasze ulubione postacie. Zapraszam, będzie szybko i intensywnie. 
18:00 Warsztaty komiksowe z Danielem Grzeszkiewiczem
Twórca komiksów z Lublina pomoże uczestnikom warsztatów zrealizować krótki komiks. 
20:00 Dokąd zmierza Marvel Cinematic Universe? - panel dyskusyjny (Bartłomiej 'Rav' Wieczorek)
Ostatnimi czasy całkiem sporo działo się w kinach w kwestii ekranizacji komiksów Marvela, wszystko zwieńczone 'The Avengers', które okazało się wielkim sukcesem. Sukcesem, na którym Marvel Studios bynajmniej nie zamierza poprzestać. Jak wyglądają plany na następne lata? Jakich nowych bohaterów z kart komiksów ujrzymy na ekranach w najbliższym czasie? Czy szopy mogą posiadać licencję na broń? Wszystkiego dowiesz się na naszej prelekcji. 
21:00  Dlaczego sól, żelazo i diabelska pułapka? Przesądy i wierzenia w serialu Supernatural (Magda 'Cathia' Kozłowska)
Łowcy posługują się wieloma typami broni, jednak najczęściej są to rzeczy dziwnie znajome: sól, czyste żelazo, woda święcona itp. Skąd taki a nie inny wybór? Zapraszam na prelekcję, podyskutujemy na ten temat. 
NIEDZIELA: 
10:00 Marvel vs DC – panel dyskusyjny (Mariusz Milczarczyk)
Zmutowani, mający poważne problemy przeciętni ludzie, którzy dostali od życia "coś innego", czy może piękni ludzie w aksamitnych pelerynach i w majtkach na wierzchu? Widzisz podobieństwa pomiędzy niektórymi postaciami z obu wydawnictw? A może wiesz, kto stoczyłby wyrównaną walkę z Hulkiem? Obroń swoją rację. 
11:00 Zakazany odcinek atomówek, czyli ile można przekazać 8 figurami (Łukasz Kowalski)
Zakazany odcinek atomówek puszczony był w Polsce tylko raz. Nie zawiera przekleństw czy golizny, nie zakazuje go prawo, acz w telewizji nie ma po nim śladu. Dlaczego? Obejrzyj go razem z nami, po czym wdaj się w płomienną dyskusję na ten temat. 
12:00 Pokazywanki komiksowe (Marcin Andrys & Jakub Syty)
W tej zabawie nie trzeba błysnąć szeroką wiedzą na temat komiksów. Ważne jest, żeby umiejętnie komunikować się z partnerem - bez słów, jedynie gestami, przedstawić wylosowane hasło w taki sposób, żeby zostało ono odgadnięte. 
13:00 Obraz Londynu we "From Hell" Alana Moore’a (Anna Stańczyk)
Jak wyglądało życie przeciętnej prostytutki na West Endzie? Czy wolnomularze byli rzeczywistą polityczną siłą, czy jedynie bandą panów w fartuszkach? Londyn ze swymi mieszkańcami i tajemnicami stanowi nie tylko scenografię „From Hell”, ale jest też cichym bohaterem dzieła Alana Moore’a i Eddiego Campbella. 
14:00 Happy Tree Friends - Śmierć Słodkich Zwierzątek (Michał Sadowski)
Przyjdź i zobacz efektowną, bolesną, długą, krwawą i bezsensowną arię śmierci wypełnioną krzykami futerkowców.

Brak komentarzy: