Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

sobota, 30 września 2017

Otwarte

Od momentu powstania kącika dzieci zaczęły o niego dbać. Powstał nawet parafowany przez każde z nich regulamin. Oto jego zasady:

Wszyscy szanujemy kącik.
Kącik służy do zabawy.
Kącik jest strefą wolną od alkoholu, papierosów i przeklinania.
Sprzątamy po sobie.
Nie obgadywać.
Zachowujemy się dobrze.
Nie wchodzimy ze słonecznikiem za płotek.

Zapis „nie plujemy” jest przekreślony. Obok niego wersja zaktualizowana: „Jak się pluje, to się zaciera butem”. Jest również system kar: za nieposprzątanie grozi dziesięć minut poza płotkiem. Zrehabilitować się można również przysiadami oraz pompkami - „damskimi i chłopskimi”.


"Otwarte" to opowieść o Festiwalu Otwartych Podwórek na Starych Bronowicach w Lublinie. 64-stronicowa publikacja ma formę reportażu z elementami komiksu. Premiera albumu odbyła się 29 września 2017 roku w Lublinie.

Otwarte. Opowieść o Festiwalu Otwartych Podwórek na Starych Bronowicach
Autor: Dominik Szcześniak
Skład i redakcja: Iwona Konecka
Organizator projektu Festiwal Otwartych Podwórek: Fundacja Teatr Realistyczny
Partnerzy: Punkt Kultury, Centrum Kultury w Lublinie
ISBN 978-83-937231-9-5
Format B5, 64 strony, kolor/cz-b

piątek, 29 września 2017

Kibicujemy (433)

Ósma wybiła! Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, zalecam wykonanie kilku banalnie prostych czynności celem zrobienia kawy, po czym zapraszam do kibicowania komiksiarzom! Mobilizowania ich do dalszej pracy i wymyślania pomysłów! Badania wykazały, że najlepszy dzień mają ci, którzy zawsze z rańca kibicują komiksiarzom. Kibicuj i Ty!


Sławek Lewandowski w trakcie prac nad trzecim "Problemem" posuwa się do wykucia pewnych spostrzeżeń na temat przyszłości naszej planety. Posłuchajcie:

Wszyscy jesteśmy dinozaurami. Dominujemy teraz na planecie Ziemia nad innymi stworkami - takimi jak pieski, kotki, myszki - tak, jak kiedyś dominowały dinozaury. Różnica pomiędzy nimi a nami polega na tym, że one dominowały rozmiarem swego ciała, a my rozumem. Dinozaury wyginęły. My również wyginiemy. Mamy przed sobą jeszcze tylko kilka milionów lat życia. Życia w takiej formie, jaką znamy zza okna swych domów. Kiedyś temperatura powietrza wzrośnie tak bardzo, że ludzie, zwierzątka i rośliny umrą, a woda z mórz i oceanów wyparuje. Ziemia będzie wielgachną pustynią – szkoda, co?

No i kto wtedy będzie się uczył w szkole o nas, tak jak my uczymy się dzisiaj o tym, co było kiedyś?

Nikt!!!

Jedna wielka pustynia – gorący piasek, gorące powietrze, kurz, pył, planeta rozsypująca się w miliardy cząsteczek aż do zera – wszystko w ch...

To dinozaury jednak mają jepiej od nas. Są uwiecznione w wielu miejscach – w muzeach, na rysunkach, w filmach. Istnieją w naszej świadomości.
Zawsze miałem do nich sentyment. Chciałbym więc przeprosić wszystkie dinozaury za dinozaura z mojego komiksu.

Wcale nie myślę o Was tak źle – nie myślę, że wszystkie dinozaury były pijakami, że siedziały cały czas na chacie i oglądały denne seriale i że były strasznymi chamami. Taki jest tylko ten mój. Zapisuję go na stronach komiksu pełen smutnej świadomości, że razem zginiemy w gorących piaskach ginącej planety Ziemia. Bez pamięci potomnych – potomnych już nie będzie.

Dlatego czas spędzony z nim – tu i teraz – jest dla mnie bezcenny.
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Krzysztof Małecki

środa, 6 września 2017

Trust in Japan - fotorelacja

W tokijskiej galerii Uplink trwa wystawa Przemysława Truścińskiego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu, który odbył się 30 sierpnia. Wystawa została przygotowana przez jeleniogórskie BWA. Kuratorem jest Piotr Machłajewski. Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz CD Projekt Red. Patronat medialny sprawuje Ziniol.