Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 15 maja 2017

Millenium - Runberg/ Homs

Trylogia „Millenium” Stiega Larssona była już przerabiana na komiks. Kilka lat temu mieliśmy okazję przeczytać amerykańską wersję z oficyny Vertigo, której autorami byli: szkocka pisarka Denise Mina oraz argentyńsko-włoski duet rysowników Leonardo Manco/ Andrea Mutti. Teraz przyszedł czas na adaptację europejską. W tym wydaniu, „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to zamknięta w jednym 130-stronicowym tomie historia, pozbawiona co prawda części smaczków obecnych w oryginale, ale też urozmaicona kilkoma nowościami.
W stosunku do pierwotnej wersji nie znajdziemy tu nowych wątków. Jest za to kilka scen, przygotowanych specjalnie do tej edycji. Całość opiera się na wypracowanym przez Larssona w jego bestsellerze patencie: dziennikarz śledczy Mikael Blomqvist wraz ze sprytną hakerką Lisbet Salander prowadzą śledztwo w sprawie zagadkowej śmierci siostrzenicy nestora wpływowego roku Vangerów. Grzebanie w przeszłości rodziny wyciąga na wierzch od lat skrywane kłamstwa i tajemnice. 
Należy oddać scenarzyście, że choć zadanie miał niełatwe, poradził z nim sobie bardzo sprawnie. Chociaż musiał wyrżnąć mnóstwo oryginalnego materiału i miał niewiele miejsca na ekspozycję fabuły czy prezentację postaci, udało mu się przetransferować do komiksu to, co w książce najważniejsze. 
Wielbiciele powieści Larssona znajdą tu kilka ostrych cięć fabularnych, parę nielogiczności i kilka zbyt szybko rozwiązanych sytuacji, ale ci, którzy powieści nie czytali, powinni bawić się bardzo dobrze. To lepsza od vertigowskiej adaptacja "Millenium". Głównie ze względu na jednolitą i efektowną warstwę graficzną. Rysunki José Homsa są dynamiczne i quasi-realistyczne. Sprawdzają się wyśmienicie w ukazywaniu plenerów szwedzkiej wyspy. Artysta świetnie panuje nad warsztatem, a nowoczesną kreskę wrzuca w klasyczną kompozycję planszy z bardzo dobrym efektem. 
Ta komiksowa adaptacja "Millenium" jest nie tylko lepsza od poprzedniej. Dałbym jej również wyższą notę od hollywoodzkiej adaptacji filmowej. Choć do książki nie ma startu, to w swojej kategorii jest zjawiskiem bardzo udanym. 
"Millenium", tom 1. Scenariusz: Sylvain Runberg. Rysunki: José Homs. Tłumaczenie: Maria Mosiewicz. Wydawca: Egmont Polska, Warszawa 2017.

Brak komentarzy: