Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

sobota, 1 czerwca 2013

Patronujemy: TRUST. Wystawa Przemka Truścińskiego

TRUST. Wystawa Przemysława Truścińskiego.
Wernisaż: 5 czerwca (środa), godz. 18.00. Wystawa potrwa do 9 lipca 2013r.
Przemysław Truściński (ur. 1970r.) jest rysownikiem komiksów, ilustratorem, koncept artystą i malarzem. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1993r. zdobył Grand Prix na IV Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu za „Piekło”. 
Truściński ma na swoim koncie kilkadziesiąt komiksów krótkometrażowych (współpracował m.in. ze scenarzystami: Tomaszem Kołodziejczakiem, Maciejem Parowskim i Dennisem Wojdą), trzy albumy ("Najczwartsza RP - Antylista Prezerwatora" do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego, 2007r., "Komiks W-wa" do scenariuszy Tomasza Kwaśniewskiego i Aleksa Kłosia, 2009r., "Tymczasem" do scenariusza Grzegorza Janusza, 2011r.), setki ilustracji wykonanych do tekstów prozatorskich (m.in. Marzeny Matuszak i Marka Nowaka) oraz do artykułów prasowych (współpraca z Dużym Formatem, Polityką, Faktem), ogromną liczbę storyboardów (kilkanaście tysięcy rysunków) i projektów reklamowych (kampanie Roxy FM, Antyradia, Nescafe…), rysunki do scenografii dla telewizji (TVN, TVP 2, TVP Łódź) i teatru („Obcy” w reżyserii Anny Smolar w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie), a także projekty graficzne dla gier komputerowych (m.in. Wiedźmin). 
Truściński jest popularyzatorem komiksu i animatorem kultury. Jest dyrektorem artystycznym Konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego rokrocznie przez Muzeum Powstania, bierze udział w akcjach społecznych (Dulux Let's Color, malowanie Targówka Fabrycznego) i edukacyjnych (prowadzi warsztaty z komiksu na terenie całej Polski, wykłada w Pracowni Rysunku Narracyjnego na krakowskiej ASP). W roku 2010 został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. 
Na wystawie w BWA znajdą się najważniejsze komiksy, ilustracje, grafiki oraz obrazy Truścińskiego. Prace eksponowane będą w formie oryginałów (co w przypadku materiałów przygotowywanych do druku, a więc ilustracji oraz komiksów, zdarza się niezwykle rzadko). 
Wystawie towarzyszy katalog (320 stron, twarda oprawa), którego wydawcą jest timof i cisi wspólnicy (we współpracy z BWA Jelenia Góra, BWA Awangarda Wrocław i BWA Zielona Góra). W albumie znajdą się teksty Bartosza Chacińskiego, Wojciecha Kozłowskiego, Piotra Machłajewskiego, Macieja Parowskiego, Marusza Szczygła oraz Jerzego Szyłaka.
Kurator wystawy: Piotr Machłajewski.
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Długa 1
58-500 Jelenia Góra

75 / 752 6669
www.galeria-bwa.karkonosze.com
galeria-bwa@krakonosze.com

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Jakieś większe info o katalogu? Bo jeśli jest tam sporo grafik i komiksów, to z chęcią bym to nabył. Jest taka możliwość?

Anonimowy pisze...

hmmm, czy Trust robi coś jeszcze poza "grafikami i komiksami"?