Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 17 lutego 2009

A co Ty zrobiłeś dla swojego kota?

Autor: Dominik Szcześniak
Wczoraj witały Was gołębie, dzisiaj łapę podaje kot. Zbieg okoliczności?

Jak na swoim blogu doniósł Kuba - 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Jest to po pierwsze znakomita okazja by pozdrowić sierściuchy i dachowce z całego świata, a po drugie by sięgnąć do głębokiej prehistorii zinowo - komiksowej oraz n
ie tak dalekiej przeszłości komiksowo - wystawienniczej.

To, że twórcy komiksów - z bliżej nieznanych przyczyn - koty uwielbiają, to oczywista oczywistość. Bo i pomogą pchlarze z kompozycją planszy, i ołówek przyniosą, a nawet zamruczą gdy trzeba... Tak poczciwym stworzeniom komiksiarze wystawili nie jeden pomnik, aczkolwiek omówieniem jednego tylko dzisiaj się zajmę:

"Zinio" nr 14 ukazał się w czerwcu 2000 roku i poświęcony był kotom wł
aśnie. I choć numer to jak najbardziej wpasowujący się w dzisiejsze święto, jego okładka jest zbyt kontrowersyjna, by ją w tej świąteczny dzień publikować. Zamiast tego, nim przejdę do sedna - "Filozofia w paski" Mateusza Skutnika:

Mateusz Skutnik, poza powyższym paskiem, swój udział w tamtym numerze "Zinia" zaznaczył również paskiem poniższym, wspomnianą okładką oraz komiksem "Kocia papa". Poza tym, w numerze pojawili się: Marek Turek (w komiksie "Ofiary", przedrukowanym później w zbiorze "Międzyczas"), Lucyan ("Wschód słońca nad góra Fuji"), Hubert Ronek ("Komiks bez kotów"), Mateusz Liwiński ("Everymen"), Andrzej Śmieciuszewski ("La vendetta") oraz ci dwaj ostatni Panowie w kooperacyjnej przygodzie "Rosenkrantza i Santany". Ówczesny "Zinio" w ogóle przesiąknięty był kocim klimatem, czego przejawem była m.in. seria "Kot, który..." przewijająca się przez łamy zina od numeru dziesiątego.

Patrząc na koci numer z 40-numerowego dystansu okazuje się, iż był to jeden z najbardziej udanych numerów zina. Zauważyła to ekipa Centrali, która w Instytucie Polskim w Pradze zorganizowała w dniach 4.11.08 - 24.12.08 wystawę "Na cztery łapy - koty w polskim komiksie", gdzie zaprezentowano również kawałki związane z "Ziniem". Poniżej znajdziecie informacje na jej temat.

W najnowszych numerach "Ziniola" uważny Czytelnik również natknie się na kocie motywy. Podobnie na blogach współpracujących z nami autorów można poczytać o ich związkach z futrzakami. Nie mówiąc już o samych albumach, w których koty istnieją zarówno jako inspiracja, jak i pełnoprawni bohaterowie opowieści.

Kolejny numer tematyczny o kotach? Kto wie?

3 komentarze:

qba pisze...

o, to jest dobry pomysł.

Ziniol pisze...

w Portugalii to też tak chodliwy temat?
Casting można by przeprowadzić. Myślę, że chętni by się znaleźli.

qba pisze...

hmmm, chyba trochę mniej, ale koty się pojawiają. U Fernandesa w "coracao de arame' kot jest nawet wpływowym mna akcję elementem