Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 15 sierpnia 2018

Kinderland - Mawil

Kinderland to popisowy komiks Markusa Mawila Witzela, twórcy urodzonego pod koniec lat 70. w Berlinie Wschodnim, autora znanych i dobrze przyjętych w Polsce komiksów Możemy zostać przyjaciółmi, Bend i Safari na plaży. Warto dodać, że Mawil wystąpił również w drugim numerze Ziniola z 2008 oraz dwóch numerach Bicepsa.
We wspominkowym albumie Mawil opowiada o ostatnich dniach Niemieckiej Republiki Demokratycznej z perspektywy dzieciaka, jakim wówczas był. Zamiast historycznych traktatów Kinderland proponuje czytelnikowi historię w tle, na pierwszy plan wysuwając kolorowe, ale osadzone w ówczesnej szarzyźnie, przygody szkolnych mistrzów ping-ponga. Rodzice dzieciaków prowadzą dysputy na temat czmychnięcia na Zachód, a oni sami poświęcają się urokom życia. Niedolom również. 
Choć każdy z poprzednich komiksów Mawila wciąż bardzo mi się podoba, ten ląduje na szczycie listy. Niemiecki twórca prezentuje wybitny constans jeśli chodzi o poziom swoich prac. Znakomite cartoonowe rysunki idealnie trafiają w klimat, pojedynki w ping-ponga ukazane są z niesamowitą witalnością, a zakończenie, na dłużej wprowadzające na karty komiksu wspomnianą historię, jest idealne. 
Nie można tego przegapić! 
"Kinderland". Autor: Markus Mawil Witzel. Tłumaczenie: Grzegorz Janusz. Wydawca: kultura gniewu, 2018

Brak komentarzy: