Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 8 sierpnia 2018

Enigma #2 - Milligan/ Fegredo/ van Valkenburgh

Kolejny z ośmiu zeszytów kompletnych, wybitnych, znakomitych. W drugim odcinku Enigmy Milligan daje z siebie absolutnie wszystko, znakomicie wprowadzając na scenę nowe postaci (po złoczyńcy zwanym The Head z numeru pierwszego jest to The Truth - gość pragnący wprowadzić dyktaturę szczerości) i genialnie traktując drugi plan (spójrzcie na te kilka scen w szpitalu i relację między lekarzem a pielęgniarką). 
Duncan Fegredo pokazuje się tu w swej najbardziej ekspresyjnej wersji - nie jest to ugładzony rysunek, zastosowany w Km/h, ani schlebiający Mignoli styl z Hellboya, ani nie dostosowane do rysów głównych bohaterów filmów Kevina Smitha grafiki z Jay and Silent Bob. To szalone, pełne kresek umiejscowionych na planszy tam gdzie trzeba kadry skomponowane po mistrzowsku. 
Sherilyn van Valkenburgh poszła w ślady kolegów i wspięła się na wyżyny mistrzostwa. Ci, którzy sądzili, że jej kolory położone na wspólne rysunki braci Kubertów w wydanym w 1993 roku w Polsce albumie Batman vs Predator były wybitne, w Enigmie dostaną kontynuację tej wybitności.
Enigma. Komiks kompletny. Wydany 25 lat temu. Wciąż nie opublikowany w Polsce.
"Enigma" #2. Scenariusz: Peter Milligan. Rysunki: Duncan Fegredo. Kolor: Sherilyn van Valkenburgh. Wydawca: DC Vertigo, kwiecień 1993

Brak komentarzy: