Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 27 lutego 2018

Kibicujemy (465)

"Kibicujemy komiksiarzom" to rubryka, w której twórcy komiksowi opowiadali o tym, nad czym aktualnie pracują. Pokazywali zdjęcia z placu boju, pozwalali nam zerknąć w ich szuflady i uchylali rąbka kadru lub planszy. Ziniol kibicuje komiksiarzom! Pokibicujcie z nami ten ostatni raz!

Nowe szaty Blera
Blerem zaczęliśmy kibicowanie komiksiarzom i Blerem skończymy. W ostatnim odcinku naszego cyklu zapraszamy na podróż z myślnikami od Rafała Szłapy oraz na szybki wgląd na to, co dzieje się u Petera Milligana. Na początek Rafał:

- Mam nowego współscenarzystę, Pawła Kicmana - to ważne, bo sam wciąż też piszę i wymyślam, ale akurat udział Pawła jest bezcenny.
Nowy scenarzysta w ujęciu starego rysownika
- Nowy Bler będzie rysowano malowany - akurat plansze, które możecie zobaczyć poniżej (powyżej również) to bardziej próbki stylu. Ostatecznie dojdzie do tego też kreska.
- Uruchomiliśmy na nowo cykl Ludzie Rysują Blera - obecnie można go śledzić na FB.
- Bler będzie serią skończoną - łącznie ma być dziesięć tomów. W 2020 (będzie wtedy 10 lat od wydania pierwszego Blera) ma wyjść ostatni.


- W jednym z tomów ma pojawić się Lidia, martwa obecnie bohaterka, którą zdaje się wiele osób opłakuje. Wszystko za namową mojej córki, która miała tak dobry pomysł, że nie mógłbym go nie wykorzystać.
- Konspekt całości serii jest już rozpisany.
- Bardzo chcielibyśmy w 2019 wydać dwa tomy, ale to akurat chcę co roku. Zobaczymy jak będzie.
- Pod koniec do całości dołożymy piękne pudełko - to coś w rodzaju namiastki wydania zbiorczego.

Rafałowi  kibicujemy nieustannie od ośmiu lat! Słowa wsparcia przydadzą się również Peterowi Milliganowi, którego prace Ziniol śledzi od... zawsze. 22 lutego ukazał się piąty odcinek jednej z kilku jego nowych serii - Kid Lobotomy od IDW Publishing. Ziniol jest po lekturze zeszytu pierwszego (recenzja niebawem) i twierdzi, że jest to komiks genialny, prezentujący formę scenarzysty z czasów Enigmy i The Extremist. Drugą z serii jest marvelowski Legion (recenzja niebawem) - Peter niejednokrotnie pokazywał, że potrafi tchnąć nieco życia w superbohaterską martwicę - miejmy nadzieję, że będzie tak i tym razem. Z kolei dla Titan Comics Milligan pisze serię The Prisoner, będącą kontynuacją kultowego serialu. Plansze do zaplanowanego na koniec kwietnia komiksu można znaleźć tutaj. A jeśli ktoś chciałby pogadać z Peterem - 3 marca będzie uczestniczył w Dunfermline Comic Con 2018.
No i hej, wszystkiego najlepszego, Pete, z okazji 25. rocznicy powstania Enigmy!

Na zdjęciu: założyciele Ziniola (po skrajnej lewej i hardkorowej prawej) oraz Peter Milligan i Nick Abadzis (w środku) podczas ostatniego dnia łódzkiego festiwalu w 2009 roku. To właśnie po tej edycji MFK Peter Milligan napisał: "To był jeden z najbardziej przyjaznych i interesujących konwentów, na jakich byłem. Świetnie, że umiejscowiony został w tak intrygującym mieście. Szkoda, że poślizgałem się tylko po jego powierzchni". Halo, Łódź! A może by tak zaprosić Petera ponownie?

Kończąc cykl kibicowski nie przestajemy kibicować komiksiarzom! Twórzcie dalej komiksy, bo to wspaniała sprawa! Dziękujemy autorom, którzy zgodzili się na udział w "kibicowaniu ostatecznym" oraz wszystkim Czytelnikom, którzy byli z nami przez ostatnie 8 lat! Dzięki!

Koniec
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej Kibicujemy komiksiarzom jest Wojciech Stefaniec

10 komentarzy:

Michał Misztal pisze...

O, muszę poczytać Lobotomy Kid i Legion. Mślałem po nowszych rzeczach Milligana (Discipline nie podeszło, chociaż The Names było całkiem niezłe), że to już nie to, co kiedyś, ale zobaczymy.

Szkoda, że to koniec kibicowania. Trudno uwierzyć, że zaczęło się prawie 8 lat temu...

Dominik Szcześniak pisze...

Ja też ostatnie rzeczy Milligana łykałem raczej z przyzwyczajenia i bez ekscytacji (z kilkoma wyjątkami), ale Kid po pierwszym zeszycie - znakomity. Obadaj koniecznie!

Michał Misztal pisze...

A co z ostatnich rzeczy polubiłeś?

Dominik Szcześniak pisze...

Do Britanii podchodziłem jak pies do jeża, ale pierwszy tom był całkiem spoko. Katuję też Hellblazera, o którym słyszałem same złe rzeczy, a który jednak wchodzi mi gładko...

Michał Misztal pisze...

Britanii nie znam. Kid Lobotomy i Legion sprawdzę już niedługo. To też jeden z moich ulubionych scenarzystów, a jeśli piszesz, że jest dobrze, nie ma się co zastanawiać.

Dominik Szcześniak pisze...

Słuszna postawa! Postaram się dorzucić więcej argumentów w przygotowywanych tekstach do cyklu milliganowskiego (Britannia i Kid). Już niebawem.

Michał Misztal pisze...

Dorzucaj, tak czy inaczej przeczytam i może też coś skrobnę. Fani Milligana łączmy się!

Dominik Szcześniak pisze...

Zacny apel! Polać temu panu!

Tomek pisze...

Kibicowanie skończone, i nikt nie zapłakał. Ja to zatem zrobię teraz, w dniu w którym wszedłem po 11 dniach nieobecności w sieć i ta informacja do mnie dotarła. Dzięki Dominiku za Twoją pracę.

Dominik Szcześniak pisze...

Dzięki Tomek!