Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 1 lutego 2018

Kibicujemy (447)

"Kibicujemy komiksiarzom" to rubryka, w której twórcy komiksowi opowiadają o tym, nad czym aktualnie pracują. Pokazują zdjęcia z placu boju, pozwalają nam zerknąć w ich szuflady i uchylają rąbka kadru lub planszy. Ziniol kibicuje komiksiarzom! Pokibicujcie z nami!

Małgorzata Szymańska niestrudzenie pracuje nad kolejnymi planszami Witchpub, a Ziniol kibicuje jej już od... niemal 8 lat!

- Pierwsze próby do Witchpub wrzucałam na swój stary deviantart - wspomina autorka. - Wersję obecną zaczęłam robić na studiach. Było to miłą odskocznią od dramatycznych scenariuszy. Uważam, że na naszej polskiej scenie brakuje fabularnych komiksów online. Na razie nie widzę, by w ogóle było to popularne, ale mam nadzieję, że jednak to się trochę zmieni. Chcę tworzyć Witchpub do samego końca. Myślę również o wydaniu z jakimiś dodatkowymi materiałami - mniej więcej trzy rozdziały w jednym tomie. Obecnie tłumaczę komiks na angielski i co tydzień wrzucam jedną stronę na tapas. Po polsku jest to mniej więcej co dwa tygodnie. Zanim wrzucę kolejną stronę do Internetu, mały przedsmak tego, co będzie/jak powstaje można zobaczyć na moim Instagramie.

Tymczasem Anna Krztoń, która pracuje właśnie nad swoim debiutem w Wydawnictwie Komiksowym (którego roboczy tytuł to Historia o smutku) nie zapomina o zinach.

- Czasami potrzebuję trochę oddechu od „ciężkiej” tematyki - mówi autorka. - Na MFKiG, jeśli czas pozwoli, będę chciała przygotować zina z którym noszę się już od dawna - o podróży stopem do Wiednia i Pragi. Na czerwiec robi się - po dwuletniej przerwie! - czwarty numer zina Brudno, do którego zaprosiłam różnych fajnych artystów. Jeśli się uda, to będzie też nowy zinek na Szlamfest - ale ostatnio różnie u mnie z realizacją planów, więc nic nie obiecuję. Poza tym mam już w głowie dwa kolejne albumy - tylko czekam na chwilę oddechu, żeby do nich przysiąść!

Jakby tego było mało, Anna Krztoń oraz Agnieszka Czoska zredagują zaplanowany na maj babski zin, do którego nabór właśnie się rozpoczął. Publikacja zina będzie towarzyszyła serii paneli poświęconych komiksowi kobiecemu, które znajdą się w programie tegorocznego Dnia Darmowego Komiksu w Czytelni NOVA w Poznaniu. Tytuł zina to Sama kupi kwiaty. Prace (format A5, 300 dpi, czarno-białe, do 4 stron, w formacie eps, tiff i PDF) można przesyłać do 1 kwietnia na adres: babskizin@gmail.com. Mogą być to prace już publikowane. Ze względu na charakter zina, preferowane są autorki, a redaktorki zastrzegają sobie prawo do wyboru prac, które trafią do publikacji.

Wspieramy komiksy krztoniowe! Jaramy się komiksami Slo! Kibicujemy!

Ciąg dalszy nastąpi
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej Kibicujemy komiksiarzom jest Krzysztof Małecki

Brak komentarzy: