Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 13 lutego 2018

Kibicujemy (455)

"Kibicujemy komiksiarzom" to rubryka, w której twórcy komiksowi opowiadają o tym, nad czym aktualnie pracują. Pokazują zdjęcia z placu boju, pozwalają nam zerknąć w ich szuflady i uchylają rąbka kadru lub planszy. Ziniol kibicuje komiksiarzom! Pokibicujcie z nami!

Przystępując do ostatecznego kibicowania na Ziniolu podpytaliśmy wielu twórców o ich plany na najbliższy czas. Odpowiedź Nikodema Cabały bardzo nas zaskoczyła!

- Projekt, nad którego realizacją teraz pracuję, to próba odświeżenia postaci Tajfuna, bohatera stworzonego przed laty przez Tadeusza Raczkiewicza - mówi Nikodem. - Wraz z paroma rysownikami postanowiliśmy zmierzyć się z tym legendarnym agentem i jego światem. Przygotowujemy antologię z kilkoma krótkimi komiksami nawiązującymi do jego przygód, oczywiście z nim w roli głównej. Co ważne, antologia ma być również naszym skromnym hołdem i ukłonem w stronę Tadeusza Raczkiewicza. Jego sztandarowe i wymykające się wszelkim ramom dzieło, a szczególnie klimat tych opowieści, do dziś budzi nasz sentyment i jest dla nas inspiracją.

rys. Paweł Gierczak
Nikodem podkreśla, że ten projekt nigdy by nie powstał gdyby nie Paweł Gierczak - inicjator przedsięwzięcia.

- Zaczęło się od tego, że jakiś rok temu pokazał mi swoje oryginalne plansze z komiksu, który robił do własnego scenariusza. Okazało się, że sam z siebie zaczął tworzyć swoje własne epizody z Tajfunem - wspomina Cabała. - Dwa z nich są już na ukończeniu, natomiast w planach jest jeszcze trzeci. Paweł, jako wielki fan Raczkiewicza, chciał zebrać to, co zrobił w album i wydać jako swój ukłon w stronę mistrza, ale pojawił się problem z dotarciem do twórcy Tajfuna, z którym to wypadałoby się najpierw dogadać i uzgodnić z nim kwestie praw do postaci. Zaproponowałem, że spróbuję mu pomóc i tak od słowa do słowa narodził się pomysł, żeby zaprosić do projektu paru równie sentymentalnie usposobionych autorów i wydać to jako oficjalną antologię poświęconą Tajfunowi i jego twórcy, Tadeuszowi Raczkiewiczowi.
rys. Paweł Gierczak
Poza Pawłem Gierczakiem i Nikodemem Cabałą stworzenie krótkich epizodów do antologii zadeklarowali Mariusz Zabdyr, Adam Kmiołek, Rafał Szłapa, Piotr Rosner, być może Marcin Nowakowski, plus kilku innych, którzy nie nie potwierdzili jeszcze swego udziału.

- Plan jest taki, by zrealizowali oni krótkie komiksy do scenariuszy zaproponowanych i na ten moment już zaakceptowanych przez Pana Tadeusza - zaznacza Nikodem. - Scenarzystami, których pomysły ostatecznie przeszły jako propozycje do realizacji, są: Maria Lengren, Bartłomiej Sztobryn i Wiktor Talaga. Poza krótkimi komiksami, chcemy też żeby w antologii znalazła się galeria z ilustracjami, czyli swego rodzaju fanartami, "tributami" z Tajfunem w roli głównej. Myślę, że powinno się zebrać w sumie kilkunastu autorów, którzy wzbogacą naszą skromną antologię swoimi pracami.
rys. Paweł Gierczak
Póki co autorzy dysponują jedynie pracami Pawła Gierczaka, ale prace nad kolejnymi komiksami trwają. Kibicujemy!

Tymczasem, 31 stycznia ukazał się 12. numer serii Biały Orzeł, a rysunkowo powstaje już numer 13., który będzie zakończeniem 4-częściowej historii Kroniki Konfliktu. Wydanie zeszytu planowane jest na drugą połowę 2018 roku. Komiksy do scenariuszy Macieja Kmiołka rysuje oczywiście Adam Kmiołek.
Szkic okładki Białego Orła#13
- Pracuję również nad kilkoma zagranicznymi zleceniami, które pewnie trafią na Kickstarter - mówi rysownik.

A co to za projekty? Pierwszym z nich jest Redneck Karate Man do scenariusza Williama Sumnera.

- Historia dzieje się w latach 90 - relacjonuje Adam Kmiołek. - Główny bohater, Randall, to weteran wojny w Wietnamie. Podczas jednej z misji został jeńcem i trafił w ręce mistrza sztuk walki. Po latach powraca do swojego rodzinnego miasteczka, gdzie nie dzieje się najlepiej.

Premiera tego przepełnionego akcją i sensacją albumu zaplanowana jest na 2018 rok. Czego jeszcze możemy spodziewać się od Adama Kmiołka? O tym już niebawem. A tymczasem - kibicujemy!

Kadry i plansze z Redneck Karate Man, rys. Adam Kmiołek
Ciąg dalszy nastąpi
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej Kibicujemy komiksiarzom jest Rafał Szłapa

Brak komentarzy: