Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

sobota, 17 lutego 2018

Zwycięzcy Złotych Kurczaków

10 marca w Gdańsku odbędzie się jubileuszowa, piąta edycja festiwalu komiksu niezależnego Złote Kurczaki. Głównym punktem programu jest wieczorna gala, na której przyznawane są nagrody sceny niezależnej - czyli Złote Kurczaki. Organizatorzy wydarzenia poprosili redakcję Ziniola o wytypowanie nominacji. Zatem wytypowaliśmy. A dzisiaj, kilka tygodni przed imprezą, chcielibyśmy zaprezentować naszych zwycięzców. Piątkę najlepszych. Zaczynamy:
1. Detektyw Śledź. Wyrolowany Anny Karoliny Kaczmarczyk. Zin roku, niezależny komiks roku, najlepszy scenariusz - jeśli autorka nie zwycięży w którejś z tych kategorii, będzie to znaczyło upadek niezależu. Absolutnie rewelacyjna historia detektywistyczna, narysowana szczerą, rybią kreską. Świetnie dozowana ilość kadrów na planszy, idealne zawieszenia i bród xero. Blacksad to przy detektywie Śledziu jakiś mały pimpek. Świetna rzecz.
2. Last robot Krzysztofa Haina. Komiks jest ok, ale nominacja bardziej "za zasługi" autora, który od jakiegoś czasu jest jednym z jaśniejszych promyczków polskiego komiksu wydawanego własnym sumptem lub sumptem kolegów czy koleżanek. Warto zapamiętać nazwisko.

3. Nie lubię siebie gdy jestem pijana autorstwa Falauke. Wow. Esencja pijackich komiksów, wzbogacona świetną kreską. Ekscesy na melanżu w komiksie ostatni raz były tak interesujące w latach 90. Nominacje w kategorii komiks, zin i rysownik - jak najbardziej.

4. Ostatnie zlecenie. Graficzny minimal, a fabuła epicka. Wszystko trzyma się tu kupy i nic nie jest zrobione na siłę. Jana Mazura widziałbym na podium w kategorii komiks, zin, scenariusz i - a co! - rysunek. W krótkich formach jest mistrzem, w odróżnieniu od dłuższych (ochy i achy nad Mirabelkami były grubo przesadzone).

5. Melon 2. Zin roku, komiks roku, scenarzysta roku, rysownik roku i wszystkie pozostałe kategorie.
Choć to właśnie ta piątka zgarnie tegoroczne Złote Kurczaki, to warto wciąż mieć na uwadze rysunki Piotra Nowackiego i Anny Krztoń, których umiejętności wzrastają z każdą postawioną kreską. Dodatkowo, świetna jest okładka Pomścicieli, ale niedorzecznością byłoby, gdyby organizatorzy nagrody sami sobie wręczali statuetkę (sugerowałbym raczej nagrodzić ekipę Bazgrolli jakimś okolicznościowym precjozum podczas MFKiG).
Zwycięzcom gratulujemy! 
/materiały graficzne nadesłane przez organizatorów/

Brak komentarzy: