Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 15 stycznia 2018

Kibicujemy (434)

"Kibicujemy komiksiarzom" to rubryka, w której twórcy komiksowi opowiadają o tym, nad czym aktualnie pracują. Pokazują zdjęcia z placu boju, pozwalają nam zerknąć w ich szuflady i uchylają rąbka kadru lub planszy. Ziniol kibicuje komiksiarzom! Pokibicujcie z nami!

Dziś sprawdzimy co słychać u Tomasza Grządzieli (znanego czytelnikom komiksów z Ostatniego przystanku czy Przygód Stasia i Złej Nogi jak również Buca Kartofla z magazynu Profanum) oraz Mateusza Skutnika (ojca Vormkfasy, twórcy Rewolucji i Morfołaków). Tmasz Grządziela kończy obecnie Wszechksięgę, która w minionym roku zajęła I miejsce w konkursie na stypendium komiksowe organizowane przez Gildię.

- Całość jest już praktycznie gotowa. Aktualnie siedzę nad okładką i drobnymi poprawkami - relacjonuje Grządziela. - Komiks opowiada o królu, który kopiąc i krzycząc próbuje uratować swoje królestwo przed nadchodzącą apokalipsą. Starałem się w tej opowieści snuć przemyślenia na temat tego, jak różni ludzie zachowują się w obliczu końca. Historia na pewno jest też napędzana moim własnym strachem przed śmiercią.

Graficznie autor inspirował się iluminatorstwem, czyli ilustracjami w średniowiecznych, zakurzonych księgach.

- To było ciekawe wyzwanie: na ile wzorować się oryginalną kolorystyką i stylem, a na ile przemycić moje własne upodobania i maniery? Średniowieczne malarstwo było najczęściej bardzo statyczne, a w komiksie ludzie biegają i krzyczą, więc musiałem znaleźć swego rodzaju balans. Ten styl jest też znany z nasycenia, a wręcz przesycenia ozdobnikami, koronkami i esami-floresami, ale komiks jednak musi być czytelny, a uwagi czytelnika nie powinny odwracać co chwilę pierdółki-ozdóbki, więc i tu musiałem szukać równowagi. Największą frajdę miałem przy przełamywaniu perspektywy i relatywnej wielkości - raz postacie są wielkości budynku, a gdy do niego wejdą, stają się o wiele mniejsze i takie tam. Narysowanie ponad osiemdziesięciu stron w tym stylu to była dla mnie przepyszna zabawa.
Wszechksięga powinna ukazać się nakładem Wydawnictwa Komiksowego na Festiwalu Komiksowa Warszawa (17-20 maja). Tymczasem wydawnictwo timof comics na 2018 rok zapowiedziało dwa albumy Mateusza Skutnika. Pierwszym z nich jest jedenasty tom Rewolucji, zatytułowany Apokryfy, drugim - Morfołaki: Stary Testament. Obecnie gotowe są scenariusze Rewolucji oraz niemal cały materiał Morfołaków, w przypadku których autor musi jedynie zrobić okładkę oraz wprowadzić nowe liternictwo do starego materiału.

- Rewolucje będą antologią szortów, stworzonych przez wielu scenarzystów (Grzegorz Janusz, Jerzy Szyłak, Tomasz Kontny, Tomasz Kołodziejczak, Nikodem Skrodzki, Jan Mazur, Jerzy Łanuszewski, Daniel Gizicki) - mówi Skutnik. - Do tego stare szorty z różnych antologii, publikowane między 2002 a 2017 rokiem. Takie stare, zapomniane, rozsiane po różnych magazynach i antologiach, teraz zebrane do kupy.

Realnie kibicować Mateuszowi można na żywo, na założonym przez niego kanale na twitchu, gdzie publikuje wiele komiksowych smakołyków. A na zaostrzenie apetytów - trzy plansze z nadchodzących jedenastych Rewolucji:

Ciąg dalszy nastąpi
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec

Brak komentarzy: