Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 9 stycznia 2018

Fanfulla - Milani/ Pratt

Fanfulla jest jednym ze starszych i mniej znanych komiksów mistrza Hugona Pratta, znanego przede wszystkim z serii Corto Maltese czy współpracy z Manarą. To komiks historyczno-awanturniczy osadzony w okresie włoskiego renesansu, kiedy to dwa wrogie rody stają w szranki o wpływy we Florencji. 
Tytułowy Fanfulla to mężny kondotier, udzielający się na najważniejszych bitewnych polach XVI wieku we Włoszech. Z czarną opaską na oku i ogromnym mieczem sieje spustoszenie wśród wrogów. Lubi wojnę i nie gardzi butlą z winem. Ale zdarza mu się również paradować w habicie mnicha. 
Fanfullą Pratt chciał w 1967 roku wpuścić trochę świeżości do komiksu jako formy sztuki. I rzeczywiście ją wpuścił. Ale nie dlatego, że stworzył udany mariaż fresku historycznego i opowieści przygodowo-awanturniczej, lecz tym, w jaki sposób podszedł do narysowania tego komiksu. Przestrzenne kadry, znakomita kompozycja plansz, odpowiedni balans czerni i bieli i brak zmarnowanych kresek - oto rysunek mistrza, od którego przez lata uczyło się wielu i który zainspirował pokolenia artystów. 
Fanom kreski Pratta przyjemność powinna sprawić forma wydania Fanfulli, pozwalająca w pełni docenić jakość materiału. Otóż jest to wydanie w tzw. formacie włoskim, w układzie z dwoma rzędami kadrów. Standard, w jakim ukazywały się poprzednie to cztery rzędy. W związku z tym, w obecnym wydaniu plansze po prostu nie są pomniejszone. Nic, tylko siadać, czytać i podziwiać. 
"Fanfulla". Scenariusz: Mino Milani, rysunek: Hugo Pratt, kolor: Patrizia Zanotti. Wydawca: Scream Comics, Łódź 2017

Brak komentarzy: