Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

sobota, 28 kwietnia 2018

Weird Western Tales #4 - Milligan/ Fegredo/ Jones/ Hamner/ Van Meter/ Taylor

What a man's gotta do to sześcioplanszówka napisana przez Petera Milligana, a narysowana przez jego starego znajomego Duncana Fegredo (Girl, Face, Enigma). Jest jedną z trzech opowieści wchodzących w skład czwartego zeszytu miniserii Vertigo, która wiosną 2001 roku zaprezentowała czytelnikom dziwne opowieści z Dzikiego Zachodu. Lub dzikie opowieści z dziwnego zachodu.
Szorciak Milligana i Fegredo spokojnie mógłby zgarnąć Grand Prix konkursu na krótką formę komiksową Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Bardzo dobry scenariusz? Jest. Znakomite rysunki? Tak. Wymagana objętość? Owszem. Parsknięcie czytelnika w finalnej scenie? Zdecydowanie.
Milligan tytułową dziwaczność osiąga osadzając historię gatunkowo podporządkowaną westernowi w czasach współczesnych. Zdominowany przez kobiety - w domu i w pracy - mężczyzna postanawia uwolnić swojego wewnętrznego kowboja i na jeden dzień przywdziać charakterystyczny westernowy outfit. Wskutek tej sprawnej rzemieślniczo aktorskiej robótki robi oborę w pracy i w domu i staje się ofiarą naprawdę zabawnej puenty. 
Poza komiksem Milligana i Fegredo w zbiorku znalazły się krótkie utwory Bruce'a Jonesa i Cully'ego Hamnera oraz Jen van Meter i Dave'a Taylora. Pierwszy z nich jest bardzo fajnie pokolorowany przez Sherylin van Valkenburgh, która swego czasu znakomicie kładła kolor na prace Fegredo do scenariuszy Milligana. 
What a man's gotta do jest najjaśniejszym punktem tej antologii. I jedną z wielu krótkich form, jaką chętnie zobaczyłbym w wydaniu zbiorczym prac efektownego duetu. Dobra robota na solidnym vertigowskim poziomie.
"Weird Western Tales #4". Scenariusz: Peter Milligan, Bruce Jones, Jen van Meter. Rysunki: Duncan Fegredo, Cully Hamner, Dave Taylor. Kolor: Kevin Somers, Sherylin van Valkenburgh, Pamela Rambo. Okładka: Jordi Bernet. Wydawca: Vertigo, 2001.

Brak komentarzy: