Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 19 kwietnia 2018

Kid Lobotomy (#1) - Milligan, Fowler

Black Crown to nowe Vertigo, a Kid Lobotomy - najlepszy komiks Petera Milligana od lat. Oficyną działającą w ramach IDW Publishing dowodzi Shelly Bond, czyli redaktorka jednych z najlepszych vertigowskich serii, a w tym kilku pisanych przez Milligana (Shade!). 
Shelly Bond dołączyła do Vertigo w grudniu 1992 roku i była ostatnim oryginalnym członkiem tej wydawniczej supergrupy. Na łamach pierwszego zeszytu serii Kid Lobotomy, opublikowanego w październiku 2017 roku, wyjawiła o co chodzi w Black Crown. - To komiksowy kolektyw, kojarzący ze sobą hardkorowych weteranów i wybranych nowicjuszy w celu stworzenia oryginalnych historii. To również nazwa pubu osadzonego na ulicy, w którym bohaterowie mogą się spotykać i deprawować - pisała.
No cóż. Ponoć w każdy piątek o 16:00 na blackcrown.pub można strzelić sobie browca. Po lekturze pierwszego zeszytu Kid Lobotomy marzę, by wypić co najmniej cztery, nie tylko w cybersferycznym sensie. Bo koncepcja pani redaktor - przynajmniej w przypadku duetu Milligan/Fowler i przynajmniej po pierwszych kilkudziesięciu stronach - się sprawdza. Starszy pan pisze, młoda dziewczyna rysuje. I jest oryginalnie.
Tak, jest oryginalnie. Lektura tego komiksu jest transferem do najlepszych lat w karierze pisarskiej Milligana. To połączenie Enigmy z London, przesycone Kafką i karaluchami. Ze znakomicie nakreślonymi postaciami i wątkami. Ten zeszyt przeczytałem już kilkukrotnie, badając zawartość Milligana w Milliganie (Michał napisał mi, że jest to "200% Milligana w Milliganie" i przychylam!). Ciągle go czytam, nie mogąc przejść do kolejnych zeszytów. Ale wkrótce przejdę. I sprawdzę czy forma się utrzyma(ła).
Jest sobie hotel, tuż obok pubu Black Crown. W mediach społecznościowych próżno szukać pochlebnych opinii na jego temat. Hotelowa obsługa to nieźle porąbana menażeria, a jej szef to zwolennik nowej lobotomii. Może wyleczyć was na przykład z lirycznej obsesji. Może też zapomnieć jak macie na imię. Albo wciągnąć was na statek głupców.
Piękne otwarcie serii. Peter Milligan rządzi. Polski wydawco, zainteresuj się.
"Kid Lobotomy #1". Scenariusz: Peter Milligan. Rysunki: Tess Fowler. Kolor: Lee Loughridge. Wydawca: IDW Publishing. Black Crown, październik 2017

Brak komentarzy: