Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

niedziela, 22 kwietnia 2018

Xero na niedzielę: Warchlaki 3

Redagowany przez Barbarę Okrasę i Jerzego Łanuszewskiego zin Warchlaki zadomowił się już na alternatywnej scenie polskiego komiksu podziemno-niezależnego. Zdobył kilka Złotych Kurczaków, sporo splendoru i mnóstwo czytelników. Warchlackie nakłady są już jednak na wyczerpaniu, więc... z czym to się je i czy warto?
Otóż Warchlaki to zbiór krótszych i dłuższych historii autorstwa polskiej rysującej młodzieży. Jest to rzecz bardzo spójna, społeczno-obyczajowa, z kilkoma perełkami graficznymi i tekstowymi. Temat tego numeru brzmi: Późny kapitalizm i traumy z dzieciństwa. Z trudnym zadaniem autorzy poradzili sobie wyśmienicie, czasem wspominkowo, innym razem bez sentymentów. Czasem osadzając akcję w latach 90.ubiegłego wieku, innym razem sięgając do średniowiecza. Znakomite są Traumy późnego merkantylizmu Mateusza Piątkowskiego i Jacka Kuziemskiego, świetny matrixowy komiks Tomasza Pstrągowskiego i Katarzyny Niemczyk, a bardzo dobrze prezentują się Anna Krztoń w Tanathosie oraz Falauke w bardzo osobistym komiksie o rozpadzie rodziny.
Warchlaki to obecnie najciekawsza platforma, na której prezentują się młodzi i zdolni komiksiarze. I obok Klopsa najfajniejszy polski fanzin. Polecam uwadze i zachęcam do wysupłania paru groszy z kieszeni i wsparcia alternatywnego, podziemnego rynku, który w czasach masowej i często bezbarwnej papki staje się coraz bardziej potrzebny.

Brak komentarzy: