Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 9 stycznia 2017

Zapowiedzi 2017: kultura gniewu (2)

W dzisiejszym odcinku corocznego cyklu z zapowiedziami komiksowych wydawców powraca Szymon Holcman z drugą częścią ekscytujących zapowiedzi kultury gniewu na 2017 rok.
Patrzę sobie na pierwszą część zapowiedzi, na to, co poniżej i tak sobie myślę, że spokojnie można wszystkie wymienione tytuły uznać za nasz przybliżony plan wydawniczy na najbliższy nie rok, ale półtora. Tyle tego jest :-) Proszę też nie zakładać, że to, co było w pierwszej części ukaże się wcześniej, bo to nic pewnego. To po prostu pula tytułów, którą w miarę swobodnie będziemy żonglować.

Oto czego jeszcze można się po kulturze gniewu spodziewać:

- "Bajka na końcu świata". To tytuł, którego chyba najbardziej nie mogę się doczekać. Marcin Podolec zrobił komiks dla... dzieci! I moim zdaniem zrobił swój najlepszy komiks. Tak, nie przesłyszeliście się. Pierwsza część opowieści o Wiktorii i jej suce Bajce podróżującej przez postapokaliptyczny świat jest już gotowa. Robi się druga, a sam autor nie wie ile jeszcze przygód spotka jego bohaterki.

rys. Marcin Podolec
- "Hotel Etrange". Kolejna seria dla dzieci w naszej linii krótkie gatki. Tym razem produkcji francuskiej.  We Francji ukazało się już 6 tomów tej opowieści o dziewczynce i tajemniczych stworach, z którymi się przyjaźni. Każdy album to zamknięta historia. Ciekawi jesteśmy, czy polskim czytelnikom spodoba się równie mocno, co francuskim?

- "This One Summer" Jillian i Mariko Tamaki. Czy wystarczy jeśli powiem, że to dla mnie jedna z najlepszych powieści graficznych ostatnich lat? Wciągająca, tajemnicza, nieoczywista opowieść inicjacyjna. I jak narysowana!

- "Jolies Tenebres", wydane po angielsku przez Drawn & Quaterly pod tytułem "Beautiful Darkness". Najbardziej niepokojący, mroczny komiks, jaki przeczytałem w ciągu dwóch ostatnich lat. Nie dajcie zwieść się rysunkom, które mogłyby sugerować pozycję dla dzieci! Nic bardziej mylnego!

- "Hasib" - najnowszy komiks Davida B. We Francji ukazał się w dwóch tomach, nasza edycja zbierze je w jeden. W tej opowieści, będącej wariacją na temat jednej z historii z "Tysiąca i jednej nocy", autor "Rycerzy świętego Wita" sięgnął po kolor i udowodnił, że posługuje się nim mistrzowsko!

- "Najlepsi wrogowie 3" - ostatni tom trylogii o relacjach Stanów Zjednoczonych z Bliskim Wschodem. David B. i Jean-Pierre Filiu doprowadzają rzecz do roku 2013.

- "S'enfuir", czyli najnowszy komiks Guya Delisle. Tym razem nie będzie to jego historia, ale jednego z Lekarzy Bez Granic, który został porwany przez uzbrojonych mężczyzn i przetrzymywany przez 3 miesiące, gdzieś w górach Kaukazu. Oprócz tego będą wznowienia wcześniejszych komiksów Delisle oraz jego "Vademecum złego ojca".

- "Miś Zbyś 4" - Nowacki, Jasiński i Rybarczyk pracują nad czwartą częścią przygód detektywów Misia Zbysia i Borsuka Mruka. Tym razem akcja działa się będzie wśród piratów i na tajemniczych wyspach!

Grafika promocyjna autorstwa Macieja Jasińskiego
- "Echo 2" - Tomek Samojlik zaczyna nowy cykl o zwierzętach! Na razie możemy powiedzieć tylko tyle, że jego bohaterem będzie nietoperz. Czy może raczej nietoperzyca.

rys. Tomasz Samojlik
- "Binio Bill 2" - przygotowujemy oczywiście drugi zremasterowany album z przygodami dzielnego szeryfa.
- "Fastnachspiel" i "Bellmer" - kultowy komiks Marka Turka w zbiorczym wydaniu, które zawierać będzie premierowy materiał! A oprócz tego biografia Hansa Bellmera, wyjątkowego niemieckiego artysty, w wyjątkowy sposób opowiedziana przez Turka.
Bellmer - rys. Marek Turek
Fastnachtspiel - rys. Marek Turek
- "Olympe de Gouges", kolejny po "Kiki" biograficzny komiks duetu Bocquet / Catel. Olbrzymia "cegła" o jednej z pierwszych feministek Europy.

- "Castle Waiting" - długo wyczekiwana polska wersja legendarnego komiksu Lindy Medley. Wariacja na temat słynnych baśni i podań w niezwykłej fabularnie i graficznie formie.

Wymienione wyżej tytuły to oczywiście nie wszystko. Nad nowymi komiksami pracują bowiem Jacek Świdziński, Karol Kalinowski, Michał Śledziński, Krzysztof Owedyk, Tomasz Grządziela, czy Igor Jarek i Judyta Sosna. Warto też podkreślić, że na tej liście nie ma na pewno kilku rzeczy, które też wydamy (przynajmniej 5 tytułów nie wymieniłem).

Brak komentarzy: