Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 7 czerwca 2018

Vertigo Winter's Edge #1

W styczniu 1998 roku ukazał się pierwszy numer antologii Vertigo Winter's Edge. Redaktorzy publikacji wpadli na następujący pomysł: postanowili zapoznać czytelników z proponowanymi przez edytora seriami prezentując osiem krótkich form komponujących się w jedną całość. Punktem wyjścia do realizacji tego konceptu stało się uczynienie z serii House of Secrets łącznika pomiędzy wszystkimi szorciakami.
Steven T. Seagle i Teddy Kristiansen wpuszczają jedną ze swoich bohaterek do tajemniczej galerii sztuki. Kobieta przystaje przed kolejnymi obrazami, a kurator ekspozycji zachęca ją do wgłębienia się w ich treść. Każdy z obrazów to inna historia: z jednego wyskakuje Neil Gaiman i John Bolton z Sandmanem, z kolejnego Peter Milligan i Sean Phillips z The Minx, a jeszcze z innego Paul Pope i Paul Jenkins z Hellblazerem. Dzięki prostemu zabiegowi osiem historii zostaje scalonych w jedną, niezwykle różnorodną przejażdżkę po świecie nad krawędzią.
Są tu kawałki lepsze i gorsze, ale zestaw twórców jest imponujący: poza już wymienionymi na kartach Vertigo Winter's Edge #1 występują Grant Morrison, Philip Bond i Glyn Dillon (The Invisibles), Matt Wagner, Steven T. Seagle i John K. Snyder III (Sandman Mystery Theatre), Caitlin R. Kiernan, Peter Hogan i Duncan Fegredo (The Dreaming), Steve Gerber, Phil Winslade i Steve Leialoha (Nevada), John Ney Rieber i Steve Parkhouse (Books of Magic). Dream team uzupełnia Brian Bolland, autor znakomitej, przedstawiającej rodzinę Vertigo, okładki oraz Michael Lark, odpowiedzialny za ilustrację na stronie tytułowej. Jest również krótki, ale konkretny wywiad z Garthem Ennisem i Steve'm Dillonem - panowie pytani są m.in. o to, ile razy w ich komiksach padło słowo "fuck" oraz jak często Steve Dillon rysował osoby pijące lub trzymające w dłoni piwo. 
Historie zawarte w tym 96-stronicowym wydaniu specjalnym tematycznie związane są ze świętami. W większości doczekały się publikacji w zbiorczych trade'ach vertigowskich serii. Produkt pod tytułem Vertigo Winter's Edge doczekał się trzech odsłon i był interesującą próbą promocji zeszytów dla dorosłych czytelników.
"Vertigo Winter's Edge" #1. Scenariusz: Steven T. Seagle, Neil Gaiman, Peter Milligan, Matt Wagner, Caitlin R. Kiernan, Peter Hogan, Paul Jenkins, Steve Gerber, John Ney Rieber. Rysunki: Teddy Kristiansen, John Bolton, Sean Phillips, John K. Snyder III, Duncan Fegredo, Paul Pope, Phil Winslade, Steve Parkhouse, Philip Bond i Glyn Dillon. Wydawca: DC Vertigo, styczeń 1998.

Brak komentarzy: