Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

piątek, 8 czerwca 2018

Ta małpa poszła do nieba - Małpgosia Kulik

Ta małpa poszła do nieba autorstwa Małpgosi Kulik to wstrząsająca powieść graficzna. Komiks o ludziach, którzy wpadli w pułapkę życia i funkcjonują w jego imitacji, dyrygowanej przez pijane teściowe i bezlitosne społeczeństwo.

Jankowi i Kryśce umiera małpa, którą przygarnęli przez wzgląd na bezpłodność Janka. Kryśka popada w depresję, a Janek stara się ogarnąć ich wspólny świat. I też ucieka, tyle, że już nie w depresję. Sytuacje wygenerowane przez postawy obojga bohaterów zmierzają do finału, w którym na światło dzienne wychodzi straszna tajemnica.

Czytając ten komiks odniosłem wrażenie podobne do tego, jakie miałem podczas lektury Maczużnika Daniela Gutowskiego i Michała Rzecznika: że mógłby tu wejść Wojciech Smarzowski i powiedzieć: biorę to! Adaptuję! I pewnie ta adaptacja miałaby swoje zalety i swój efekt, ale na pewno byłby on odległy od realizacji komiksowej.

Ten regularny podział plansz, kadry zalewane różnymi kolorami, rysunkowe prześwietlenia mieszkań i skrótowość, możliwe do uzyskania tylko w komiksie – Małpgosia Kulik robi to wszystko perfekcyjnie, tworząc jedną z najciekawszych premier komiksowych ostatnich miesięcy.
(Dominik Szcześniak)
"Ta małpa poszła do nieba". Autorka: Małgorzata Kulik. Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe, 2018.

Brak komentarzy: