Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 11 czerwca 2018

Mesmo Delivery - Rafael Grampá

Mesmo Delivery to autorski komiks pochodzącego z Brazylii Rafaela Grampy. Autor podbijał tym komiksem anglojęzyczny rynek w wydaniu Dark Horse Comics. Nie jest pierwszym Brazylijczykiem, który postanowił swoim talentem zaszokować i zawstydzić Amerykanów. Kiedyś to Brytyjczycy rewolucjonizowali komiksy amerykańskie. Czy nadszedł czas na Brazylijczyków?

Mesmo Delivery to kapitalnie narysowany komiks, obok którego nie da się przejść obojętnie, bo już na pierwszy rzut oka przyciąga intrygująca szatą graficzną. Nie ma się co oszukiwać - komiksy autorów nieznanych wybieramy albo odrzucamy kartkując je, bo tak właśnie „wzrokowo” komiks łapie nas w swoją sieć albo odpycha. Rzecz gustu, ale u Grampy ograniczona paleta kolorystyczna (monochromatyzowana z dodatkami (?) - dodano do niej naprawdę dużo czerwieni), dynamiczne kompozycje plansz i przerysowanie bohaterów sugerują przemyślaną wizję artystyczną. No dobrze, złapaliśmy się na grafikę. Co nas czeka dalej?

Mesmo Delivery to historia bardzo specyficznej dostawy, za którą odpowiedzialni są niejaki Sangrecco (bardzo specyficzny sobowtór Elvisa i mistrz nożownik) oraz Rufo (były bokser o małym rozumku). Podróżują wielkim truckiem jak w Konwoju, rozmawiają jak Sprzedawcy, a akcja dąży do Taratninowskich twistów. Dla niektórych tej filmowości może być zbyt wiele, ale kompozycja tego albumu bardzo mocno inspiruje się dynamiką filmowego krótkiego metrażu. Przestroga: antyfani Death Proof powinni trzymać się od tego komiksu z daleka.

Nie denerwujcie się zbytnio przedmową Briana Azzarello, w której scenarzysta 100 Bullets wali kulą w płot, twierdząc, że Grampá „wykorzystuje język [komiksu] w sposób, w jaki wcześniej nikt tego nie robił” i dodaje: „Czuję się rozdarty, gdy mam stwierdzić, czy to ewolucja, czy jednak rewolucja”. Nawet wielkim zdarza się pisać głupoty. Mesmo Delivery to żadna rewolucja. To świetna komiksowa rozrywka, która bawi zmysły i gra z czytelnikiem swoją patchworkową naturą. Naprawdę tyle czasami komiksowi wystarczy, żeby móc go fanom bezpretensjonalnej rozrywki polecić.
(Kuba Jankowski)
"Mesmo Delivery". Autor: Rafael Grampá. Tłumaczenie: Jacek Drewnowski. Wydawca: Bum Projekt, 2018.

Brak komentarzy: