Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 2 maja 2018

Najemnik (1) - Segrelles

Fanom klasyki Najemnik Vicente Segrellesa powinien dostarczyć pozytywnych emocji. To kolejny mistrz, po latach sprowadzony do Polski. Jego sztandarowe dzieło to fantasy z męskim herosem, damami w opresji oraz malarskimi, szczegółowo dopracowanymi kadrami.

Punktem wyjścia tej historii jest akcja ratunkowa tytułowego najemnika, który oswobadza córkę możnowładcy w Krainie Wiecznych Chmur, po czym pakuje się w serię kłopotów – w powietrzu i na ziemi. Te kłopoty potrwają znacznie dłużej niż kilkadziesiąt stron pierwszego tomu historii...

To, co przyciąga uwagę, to malarskie kadry Segrellesa, dla którego Najemnik był pierwszą próbą stworzenia komiksu. Wcześniej hiszpański malarz zbierał doświadczenie chociażby w  fabryce ciężarówek, gdzie współtworzył katalogi z częściami zamiennymi i instrukcje obsługi. Tworząc Najemnika, postawił zarówno na doświadczenie techniczne, jak i na sprawdzone patenty: odważny wojownik, wychodzący z każdej opresji, koniecznie nagie kobiety i przerażające smoki. Nie jest to dziś najpotrzebniejszy i najpopularniejszy rodzaj komiksu, ale fanom przeszłości Najemnik powinien sprawić dużo przyjemności. Pozostałym czytelnikom komiksu raczej nie zaszkodzi.

"Najemnik: Kult Świętego Ognia", tom 1. Autor Vicente Segrelles. Tłumaczenie: Jakub Jankowski. Wydawca: Wydawnictwo Kurc 2018.

Brak komentarzy: