Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

piątek, 18 maja 2018

Festiwal Komiksowa Warszawa: dzień pierwszy

17 maja 2018 ruszyła kolejna Komiksowa Warszawa. Festiwal poszedł w górę, nie znajduje się już na poziomie -1, ale piętro wyżej. I po zupełnie drugiej stronie stadionu.

W prawym górnym rogu Jacek Drewnowski całuje się z Pauliną Braiter. Ach, ci tłumacze komiksów!


Panel tłumaczy komiksów (tradycję takich paneli FKW rozpoczęło jeszcze w PKiN; po 4 edycjach na kilka lat spotkania z przekładającymi komiks w Warszawie się nie odbywały) tym razem odbył się pod patronatem Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Udział wzięli (od lewej): Radosław Bolałek (który jako tłumacz, wydawca i redaktor w jednym wie, że zawsze się przepuści jakiegoś „babola”), Jacek Drewnowski (który po przetłumaczeniu 5 klasycznych Marveli powiedział „dosyć! Nie dawajcie mi tego więcej!” i chciałby, żeby Dylan Dog ukazywał się częściej niż 2 razy do roku), Paulina Braiter („forumowi krytycy przekładów komiksowych to nic w porównaniu z fanami twórczości Tolkiena”), Maria Lengren (kiedy zobaczyła, jak tłumacz przetłumaczył w Black Kiss zwrot „mouth babies”, stwierdziła, że lepiej, żeby to ona się zajęła tym przekładem), Marceli Szpak (przetłumaczył już te dwie książki, które chciał, a teraz kręci go przekładanie komiksów) i Kamil Śmiałkowski (zaczynał tłumaczenia od poprawiania przekładów filmów Kevina Smitha o przekleństwa). Ogólna refleksja: tłumacz też człowiek, może się pomylić.

Pierwszego dnia było jeszcze niewyraźnie. Wiadomo, nowe miejsce. Ale na plus, że sala spotkań jest zaraz obok stoisk komiksowych.
Wystawy „tarotów” Gonzalo Aeneasa i „Praga Gada Wiechem” również na tym samym pięterku.
Lokal Eufemia (na tyłach ASP) to miejsce wystawy komiksów i ilustracji Łukasza Kowalczuka. Inauguracja się nieco opóźniła, ale odbyła. Kto chciał, miał piwo. Kto chciał, darmowy kieliszek wina. Udział wzięli m.in. wystawiany, szeregowi członkowie PSK plus skarbnik, gość z Łodzi, dziennikarz radiowy i wielu innych. Wystawa powisi do 30 maja. Łukasz Kowalczuk otwiera i zaprasza w poniższym filmiku: 

Brak komentarzy: