Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 20 grudnia 2017

Zapowiedzi 2018: Egmont Polska

Jak co roku, Ziniol rusza z cyklem zapowiedzi wydawniczych na najbliższe 12 miesięcy. Polskich wydawców poprosiliśmy o opinię na temat roku minionego oraz plany na kolejny. Bez przydługich wprowadzeń - rozpoczynamy od redaktora naczelnego Klubu Świata Komiksu wydawnictwa Egmont Polska - Tomasza Kołodziejczaka:
2017

2017 to bardzo dobry rok dla naszej firmy. Zwiększyliśmy ofertę we wszystkich segmentach, uruchomiliśmy wiele planowanych serii, nasze komiksy kupuje więcej osób. Rozwijamy wszystkie kluczowe dla nas linie wydawnicze – uniwersa Marvel i DC, serie Kajko i Kokosz, Thorgal i Asteriks, komiksy familijne (np. Lucky Luke, Smerfy) i dzieła mistrzów komiksu (jak Corto Maltese, Lone Sloane, Cyann). Wróciliśmy na rynek z kilkoma seriami oczekiwanymi przez czytelników, takimi jak Kaznodzieja, Wieczna wojna, Lanfuest z Troy, Hellboy. Udało nam się zaprosić do Polski wielu znakomitych rysowników - wspomnę tu jedynie Jima Lee. Mówiąc kolokwialnie: biznes się kręci.

Osobiście bardzo się cieszę, że w końcu wydaliśmy Gnata, że nadal promujemy polski młody komiks (konkurs im. Janusza Christy, Western, Bradl), że udało mi się doprowadzić do wydania drugiego tomu Relaxu (pracujemy nad trzecim i, tak!, będzie w nim Bionik Jaga), że mamy nową edycję Życia i czasów Sknerusa McKwacza (przez 15 lat byłem naczelnym Kaczora Donalda - sentymenty zostają), że fantastycznie rośnie polski klasyczny brand Kajko i Kokosz, którym od lat się opiekujemy.
No i także, że drużyna Wydawców po raz kolejny wygrała z drużyną Fanów w koszykówkę w czasie tradycyjnego meczu przed Komiksową Warszawą.
 

2018

Przyszły rok będzie jeszcze obfitszy niż ten. Planujemy i nowe serie, i nowe aktywności w wybranych segmentach runku. Próbujemy ściągnąć na festiwale naprawdę świetnych gości. O wielu planach mówiłem już w Łodzi, ale pracujemy jeszcze nad niespodziankami. Na przykład fani Vertigo już powinni prosić Mikołaja o wrzutkę do skarbonki. W pierwszym kwartale zwracam uwagę na start kilku nowych serii z Marvel Now, na 100 naboi, na antologię komiksów Waldemara Andrzejewskiego, dwie świetne nowe serie frankofońskie (Władza i Gwiezdny zamek), nowość od Dark Horse, czyli Briggs Land. Intensywnie kontynuujemy Odrodzenie, a na późniejsze miesiące przypadną dwa ważne eventy w uniwersum DC - JL vs SS i Button. Zaczynamy też wydawać Kajka i Kokosza w językach obcych - ruszyliśmy już w tym roku z wersją esperanto, w marcu wydamy Szkołę latania po angielsku. I w ogóle, wokół komiksów Christy będzie się sporo działo. O nowościach będziemy systematycznie informować u nas na stronie, a katalog (z planami do końca roku)  szykujemy na maj - na Pyrkon i Warszawskie Tragi Książki.

Mam nadzieję, że nasi Szanowni Czytelnicy pozostaną z nami i nadal będą kupować, zbierać i czytać wydawnictwa z Klubu Świata Komiksu. Korzystając z okazji, życzę Państwu spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia (z komiksami pod choinką) i jeszcze fajniejszego niż mijający komiksowego roku 2018 (no i podwyżek pensji od stycznia - przydadzą się). 

Zapowiedzi Egmontu na styczeń:

Mistrzowie Komiksu: Lone Sloane - Gail, Chaos, tom 2
Millenium: Millenium. Saga - Nowi spartiaci
Smerfy Komiks: Smerf Dzikus
DC Odrodzenie: Superman - Pierwsze próby Superboya
DC Odrodzenie: Batman - Jestem samobójcą
DC Odrodzenie: Green Arrow - Wyspa Blizn
Kaznodzieja, tom 3
Czarny Młot: Wydarzenie
Star Wars Legendy: Dziewczyna z Rebelii. Zdławiona nadzieja
Marvel Now: Uncanny Avengers - Preludium do Axis
Marvel Now: Spider-Man 2099 - Nie z tego czasu
Marvel Now: Moon Knight - Z martwych
Marvel Classic: Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią
Marvel Classic: Wolverine
 
Luty:
Corto Maltese, tom 5: Przygody etiopskie.
Lucky Luke. Alibi. (tom 58)
Lucky Luke. Pony Express. (tom 59)
Sisters. Plątać się pod nogami. (tom 9)
Władza. Pora demonów. (tom 1)
Aquaman – Nadpływa Czarna Manta. (tom 2)
Superman Action Comics - Powrót do „Daily Planet”. (tom 2)
Hellboy. Spętana trumna. Prawa ręka zniszczenia. (tom 2)
Wehikuł czasu i inne opowieści
Mój Kucyk Pony. Przyjaciółki na zawsze. (tom 2)
Liga Sprawiedliwości. Epidemia. (tom 2)
Avengers i X-Men - Axis
Deadpool. Axis. (tom 8)
Anihilacja. Podbój. Tom 1
Batman. Świt mrocznego Księżyca
Axis. Carnage i Hobgoblin
100 Naboi. (tom 1)

Zapowiedzi na kolejne miesiące (w oparciu o dotychczas udostępnione materiały):

Marzec:
BBPO: Plaga żab
Daredevil: Nieustraszony, tom 3

Kwiecień:
Kaznodzieja, tom 4
Punisher Max, tom 4

Wrzesień:
Kaznodzieja, tom 5

Na MFKiG Tomasz Kołodziejczak zapowiedział również wydanie m.in. omnibusa Conana Kurta Busieka, niepublikowanych krótkich historii z Kleksem Szarloty Pawel, Cliftona z rysunkami Bedu, Kenyę Leo oraz kolejnych tomów przygód Catwoman i Wonder Woman w ramach DC Deluxe. Z Vertigo, poza 100 nabojami, pojawi się Transmetropolitran Warrena Ellisa i Daricka Robertsona. Nie ma natomiast na razie planów na sprowadzenie do Polski komiksów Petera Milligana.

4 komentarze:

Unknown pisze...

A festiwal komiksu w Łodzi?

Agnes pisze...

Pytasz, czy się odbędzie? Mniemam, że tak.

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Unknown pisze...

Kiedy ma zostać wydany 2 tom Suicide Squad z DC Odrodzenie?