Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 29 grudnia 2016

Zapowiedzi 2017: Wydawnictwo Komiksowe

Jaki był dla Wydawnictwa Komiksowego rok 2016 i co wydarzy się w 2017?

- Jeśli chodzi o największy sukces wydawniczy, to od strony sprzedażowej był to "Maus", który posiadał największy nakład dorównujący hitom w rodzaju "Funky Koval" - mówi Wojciech Szot. - Z naszych tytułów zresztą wszystkie komiksy Polcha dalej doskonale się sprzedają. Sukces artystyczny to z pewnością "Dawni Mistrzowie", "Mooncop" i "Codzienna walka". Każdy z nich satysfakcjonujący, bo nieoczywisty i ryzykowny.

Co do planów, to w tym roku nie będę tak chętnie zapowiadał tytułów zagranicznych, gdyż z różnych względów zawodowych nie mamy tak dobrze ułożonego programu. Za to skupiam się na Nowym Komiksie Polskim, serii z polskimi autorami i autorkami, w którą inwestujemy dość agresywnie.

I tu będą:
styczeń - "Totalnie nie nostalgia" (Jacek Frąś, Wanda Hagedorn) - wydanie wspólnie z kulturą gniewu.
maj - "Stolp. Bardo Tetralogy" (Daniel Odija, Wojciech Stefaniec)
maj - "Jak schudnąć 30 kilogramów" (Maciej Pałka, Tomasz Pstrągowski)
maj - "Najgorszy komiks roku (Maciej Pałka)
maj - "Odwiedziny" (Paweł Garwol, Paweł Rzodkiewicz)
lipiec - "Ja, Nina Szubur" (Daniel Chmielewski)
listopad - "Sylwetki i cienie" (Michał Rzecznik)

W 2017 roku pojawi się również debiutancki album Anny Krztoń. I to jest w tej chwili dla mnie najważniejsze - dodaje Szot.

Album "Jak schudnąć 30 kilogramów" zapowiada m.in. widoczna poniżej grafika inspirowana jedną z prac mistrza światowego undergroundu. Komiks narysował Maciej Pałka do scenariusza Tomasza Pstrągowskiego. W maju, poza powyższym, pojawi się jeszcze jeden album, ściśle z nim związany.
- "Najgorszy komiks roku" to komiksowy esej będący dla mnie swoistym przypisem do otoczki teoretycznej leżącej u podstawy albumu, który robiłem z Tomkiem Pstrągowskim - mówi Maciej Pałka. - Głównie chodzi o zagadnienie autofikcji i jej konsekwencje. Był to też poligon doświadczalny służący mi do żmudnych poszukiwań sposobu rysowania, który by mnie satysfakcjonował. W skrócie, wszystkie frustracje które powodował u mnie scenariusz Tomka wylewałem na boku w improwizowanym pamiętniku, który rozrósł się do ponad setki stron.
Plansza z "Jak schudłem 30 kilogramów"
Plansza z "Najgorszego komiksu roku"
Co do dalszych zapowiedzi, redakcji Ziniola udało się ustalić, że na pewno pojawią się zapowiadane wcześniej "Faks z Sarajewa", "Trashed" Derfa Backderfa i nowy album Joanna Sfara "Nie musisz się mnie bać". Będą również kontynuacje popularnych serii - "Rani", "Comanche" oraz "Pewnego razu we Francji" (trzeciej części tej serii możemy spodziewać się w drugiej połowie roku). W planach na 2017 rok są również "Zeszyty Wendy" (Melissa Jane Osborne i Veronica Fish).

Kolejne dwa tomy serii "Dawny Komiks Polski" pojawią się raczej w 2018 roku.

1 komentarz:

Agnes pisze...

Oj, smakowicie to wygląda!