Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 25 kwietnia 2012

Tu powstała Polska. Przewodnik dla dzieci

Autor: Dominik Szcześniak
Omawiany komiks jest publikacją darmową powstałą na zlecenie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Dodatkowo, jak informuje autor na swoim blogu - powstałą w tempie ekspresowym (63 strony komiksu w 42 dni) za kasę z Unii Europejskiej. Wizja fuszerki namaszczonej wyobraźnią urzędasów? Strach się bać? Niekoniecznie. Absolutnie nie. Tak naprawdę jest to jeden z najlepszych komiksów opublikowanych w  2011 roku w Polsce.
Za projekt odpowiedzialny jest skład związany z zinem Maszin, główne skrzypce gra tu jednak Daniel Gutowski, odpowiedzialny za scenariusz jednej z czterech historii oraz za rysunek wszystkich. Autorzy postawili na prostotę - kreska Gutowskiego jest bardzo "tytusowa", a fabuły - wychodząc od najprostszych skojarzeń - przeradzają się w nieco zakręcone komiksy, które wchłania się bez najmniejszego problemu. Komunikatywność, niebanalność, innowacyjność - to najważniejsze cechy przewodnika dla dzieci.
Podtytuł "dla dzieci" nie jest zobowiązujący - choć album faktycznie sprawia wrażenie zaprojektowanego z myślą o najmłodszych, dobrze bawić będą się również dorośli. Maszinowcy wprowadzają do fabuł nieco swojego absurdalnego humoru, jak również rewolucyjnych w swym minimalizmie pomysłów.
Album rozplanowany jest wedle starej zasady - od najlepszej do najgorszej historii. Choć prawdę mówiąc Świta Światowida oraz Przedmioty z duszą idą łeb w łeb. W pierwszej, jedynej napisanej przez Gutowskiego, mieszkańcy wioski uciekają się do cwanego fortelu, by odzyskać skradzione przez rzezimieszków plony, w drugiej - do scenariusza Mikołaja Tkacza - miska, kufel oraz miecz stają się kompanami ludzi wedle tytułowej dewizy. Tak, jak Świta Światowida urzeka prostotą i niewymuszonym humorem (świetne zakończenie), tak Przedmioty z duszą to przewrotna opowieść o ludziach w oparach Finlandii Świetlików. 
XVII Prac Niegłosa do scenariusza Michała Rzecznika - cykl jednoplanszówek, z której każda odnosi się do innego zawodu - jest nieco nierówny, ale znajdą się tu fantastyczne smaczki igrające z formą komiksu (Niegłos flisakiem, Niegłos skrybą), rozczulające (genialny Niegłos kmieciem) oraz po prostu takie, przy których można parsknąć śmiechem (Niegłos damą dworu). Ostatnia z historyjek, Simehils Simbikius, napisana przez Renatę Gąsiorowską, choć przegrywająca z elokwencją poprzedników, ma taką zaletę, że najlepiej wpisuje się w ową programową działalność edukacyjną.
Jeśli ekipa skupiona wokół Maszina ma być kolejną nową falą polskiego komiksu, to ja jestem na tak. Ten album wykonali z wielką gracją. Świetna robota.
Tu powstała Polska. Przewodnik dla dzieci. Scenariusz: Daniel Gutowski, Mikołaj Tkacz, Michał Rzecznik, Renata Gąsiorowska. Rysunek: Daniel Gutowski. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu 2011

Brak komentarzy: