środa, 11 stycznia 2012

Ziniol w 2011 roku - kalendarium

Rok 2011 rozpoczęliśmy z zamiarami skoncentrowania się na lokalnej, lubelskiej scenie komiksowej - tworząc ją niemal od podstaw, jak również wykorzystując nasz potencjał w wysokonakładowych inicjatywach. Pierwszym projektem, w który zostaliśmy czynnie zaangażowani, było komiksowe wydanie katowickiej Gazety Wyborczej, której dyrektorem artystycznym był Maciej Pałka. Gazeta ukazała się w druku 18 marca 2011 roku, a jej zapowiedź - w formie komiksowej - ukazująca się przez dwa dni poprzedzające tę datę, również była naszym udziałem. Sam pomysł na takie wydanie gazety powstał przez wzgląd na staranie się Katowic o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Atak lubelski na Katowice spowodował przede wszystkim żywą odpowiedź tamtejszego środowiska komiksowego, ale również ciąg wydarzeń w Lublinie, który ostatecznie doprowadził do powstania Domu Słowa - Pracowni Komiksu w ostatnich dniach roku. Dobry początek roku zaowocował równie pozytywnym i mającym przed sobą bardzo duże perspektywy końcem, ale sporo ciekawego działo się również w tak zwanym międzyczasie. Aby zgrabnie podsumować rok działalności Ziniola, prezentujemy poniżej pełne kalendarium, uwzględniające prace redakcji, jak również istotne dokonania jej poszczególnych członków.
31 grudnia 2010 - startuje serial komiksowy zatytułowany Degrengoland, do którego scenariusz napisał Dominik Szcześniak, a stroną graficzną zajęli się Maciej Pałka i Paweł Wojciechowicz.

5 lutego 2011 - rusza Incubatorium Rustecki - serial Marcina Rusteckiego, prezentujący jego grafiki i komiksy i emitowany w każdą sobotę o 11:00. W 2011 ukazały się 44 odcinki cyklu.

16 marca 2011 - ukazuje się pasek komiksowy autorstwa Dominika Szcześniaka i Leszka Wicherka, zapowiadający Gazetę Wyborczą zrealizowaną w formie komiksu.
17 marca 2011 - z tej samej okazji i w tej samej gazecie pojawia się jednoplanszowy komiks, ponownie autorstwa Dominika Szcześniaka i Leszka Wicherka, który nawiązując do Watchmen Alana Moore'a i Dave'a Gibbonsa reklamuje komiksowe wydanie Gazety Wyborczej. Tego samego dnia relacjonujemy na żywo zmagania rysowników z tworzeniem komiksu.
18 marca 2011 - ukazuje się komiksowy dodatek do katowickiej Gazety Wyborczej. opiekunem artystycznym jest Maciej Pałka, a w skład tworzący wchodzi wielu autorów związanych z Ziniolem. Kilka dni później relacjonujemy akcję na naszej stronie internetowej. Przy okazji pozdrawiamy Marcelego Szpaka, który jest ojcem chrzestnym tego sukcesu polskich komiksiarzy.

30 marca 2011 - Tropy w popkulturze na KUL-u. Redaktor Pałka prowadzi wykład o historii komiksu amerykańskiego i brytyjskiego, a Robert Looby opowiada o tłumaczeniu na angielski komiksu Degrengoland.
1 kwietnia 2011 -  lubelska mutacja Gazety Wyborczej idzie w ślady katowickiej. Zamiast całego wydania, decydujemy się na zrobienie jenoplanszówki. Stworzone z tej okazji Przygody Leszka wbijają się w temat prima aprilis, ale również spisu powszechnego.

14 kwietnia 2011 - Zadziwiający synchron w Tekturze (w ramach TekturaFestu) - ekipa Ziniola wspólnie z członkami Przestrzeni Inicjatyw Twórczych łączą slam poetycki z rysowaniem komiksu.
16 kwietnia 2011 - ekipa Ziniola pilotuje przyjazd do Lublina Kasi Szaulińskiej. Spotkanie z nią (w Tekturze) należy do nad wyraz udanych. Tymczasem w katowickim Rondzie Sztuki redaktor Pałka jest przesłuchiwany w sprawie rzekomego zabójstwa polskiego komiksu.

7 maja 2011 - Pisz i rysuj komiksy - redaktorzy Ziniola prowadzą warsztaty komiksowe w ramach III Lubelskich Spotkań z Komiksem.

26 maja 2011 - redaktor Pałka wizytuje Krynicę Zdrój. Łukasz Turek organizuje mu wieczorek autorski oraz wystawę prac.  

2 czerwca 2011 - powstaje pierwszy projekt billboardowy. Z okazji Miasta poezji i Nocy Kultury w Lublinie, na ulicy Jana Karskiego Maciej Pałka, Dominik Szcześniak oraz Urbi tworzą cykl pięciu obrazów, składających się jednocześnie na kolejną z ziniolowych przygód Leszka.
13 czerwca 2011 - premiera książki Kultura szeroka. Księga wyjścia pod redakcją Marcina Skrzypka, w której rozdział o komiksie lubelskim napisał Dominik Szcześniak.

13 czerwca 2011 - ukazuje się okolicznościowe wydanie magazynu. Ziniol nr 51 powstał z okazji ubiegania się Lublina o miano Europejskiej Stolicy Kultury i przyjazdu do miasta ekspertów oceniających poszczególne kandydatury.

17 czerwca 2011 - Redakcja Ziniola udostępnia w sieci pierwszy zeszyt komiksu Degrengoland. Komiks autorstwa Dominika Szcześniaka, Macieja Pałki i Pawła Wojciechowicza zbiera wszystkie dotychczasowe odcinki opublikowane w internecie oraz zawiera pokaźnych rozmiarów galerię zaproszonych autorów.

2 lipca 2011 - redaktor Szcześniak jednym z gości XXII Ogólnopolskich Spotkań Komiksowych w Rzeszowie.

28 lipca 2011 - na łamach cyfrowego Ziniola recenzją La Masakry debiutuje Łukasz Kowalczuk, autor zina Nienawidzę ludzi.

2 sierpnia 2011 - jedyna porażka w 2011 roku. Redakcja Ziniola przegrywa z deszczem. Kolejna akcja bilbordowa, mimo gotowych pomysłów i rozpracowanego scenariusza, zostaje przełożona.

Wrzesień 2011 - premiera antologii The Very Best OFF The Ziniols: Greatest Hits vol.01 1998-2005 z wydawnictwa Ważka.  Album wydano z okazji 13-lecia istnienia magazynu.

1 października 2011 - premiera albumu Fotostory: Zanim Zaczniemy Dominika Szcześniaka i Rafała Trejnisa z wydawnictwa timof comics.

30 września - 2 października 2011 - podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi odbywa się wernisaż wystawy 10 lat z wariatami Macieja Pałki, a w konkursie na krótką formę komiksową wyróżniona zostaje przygoda Leszka, zatytułowana W samo południe autorstwa Dominika Szcześniaka i Krzysztofa Małeckiego. Ponadto, odbywają się dwa spotkania: z Rafałem Trejnisem i Dominikiem Szcześniakiem oraz z twórcami związanymi z Ziniolem: Mateuszem Skutnikiem, Rafałem Otoczakiem Tomczakiem, Rafałem Trejnisem, Maciejem Pałką, Piotrem Machłajewskim i Dominikiem Szcześniakiem.

14 października 2011 - kolejne podejście do bilbordów. Duet Szcześniak/Pałka wspomagany przez duet Mei/Nieznayu realizują czterokadrowy projekt w ramach konkursu Polska dla wszystkich. Dwa miesiące później okazuje się, że wygrali. Film z tworzenia dzieła przechwytuje lubelska Wyborcza. 
Październik 2011 - w antologii W hołdzie Szarlocie Pawel ukazuje się komiks autorstwa Dominika Szcześniaka i Macieja Pałki zatytułowany Leszek vs Kubuś Piekielny.

14 października 2011 - w Tekturze odbywa się Ziniol Release Party, podczas którego występuje zespół Sexy Armpit, a Dominik Szcześniak zostaje odznaczony orderem za zasługi dla komiksu polskiego.

13 grudnia 2011 - oficjalna data powołania do życia Domu Słowa - Pracowni Komiksu w Lublinie. Pracownia powstaje dzięki inicjatywie Tomasza Pietrasiewicza, dyrektora Ośrodka Brama Grodzka/Teatr NN. Jej pierwszymi publikacjami zostają dwa ziny z serii Lublin w powieści graficznej: Spotkania z Zuzią. Narodziny niezależnego ruchu wydawniczego w Lublinie oraz 13 XII 1981. 

15 grudnia 2011 - ukazuje się pierwszy numer kolejnego cyklu komiksowego w ramach pracowni: Spotkania z poetą. Jej bohaterem jest Marcin Świetlicki, a autorkami - gimnazjalistki, które komiksowe umiejętności szlifowały podczas warsztatów z Maciejem Pałką.

30 grudnia 2011 - w Kurierze Lubelskim ukazuje się komiksowy wywiad z Maciejem Pałką. 

W 2011 patronowaliśmy ciekawym wydarzeniom (wystawa Czas na komiks, Mądre komiksy na mądre święta, III Lubelskie Spotkania z Komiksem, wystawa Krzysztofa Chalika) oraz komiksom (Joker, Liga Niezwykłych Dżentelmenów, Lucky Luke). Wypowiadaliśmy się również na antenie Radia Lublin - Dominik Szcześniak komentował aferę wokół komiksu Chopin New Romantic, a Maciej pałka był gościem Studni Akademickiej. Duet Szcześniak/Pałka stworzył również komiksowe trybuty dla serii The Movie i Hell Hotel. Nasze pozainternetowe aktywności spowodowały, że w minionym roku zanotowaliśmy mniejszą niż w 2010 ilość wpisów na stronie magazynu. Postaramy się poprawić te statystyki.
Dziękujemy dobrym ludziom za wsparcie. Zostańcie z nami na kolejny rok. Postaramy się zaskoczyć Was co najmniej kilkakrotnie.

6 komentarzy: